Cuma , Haziran 22 2018

Dubai'deki Mücevherat Şirketleri, Kuyumcukent'e Yöneldi


Mücevher İhracatçılar Birliği (JTR) Başkanı Ayhan Güner, Dubai’deki mücevherat şirketlerinin Kuyumcukent’e yöneldiğini söyleyerek, “Dubai’de birçok sektöre vergi geldi. Mücevherat sektörü de bu vergilerden %5 oranında nasibini aldı. Mücevherat sektörüne gelen bu vergiden sonra Dubai’de faaliyet gösteren 100 yabancı şirket, Kuyumcukent’e yöneldi. Bugünlerde Dubai’den Kuyumcukent’e adeta akım yaşanıyor.” dedi. 
    

Mücevher Sektör Buluşmasında birliğin üyeleriyle buluşan ve mücevher sektörünün gelişimi ve ihracatta gelinen son durum ile ilgili sunum yapan Başkan Güner, şu ifadelere yer verdi:
    

“Körfezdeki tüm ülkelere, Suudi Arabistan tarafından baskı uygulanıyor. Bu baskı neticesinde de Dubai’de birçok sektöre vergi getirildi. Bu sektörlerden biri olan mücevher sektörüne gelen vergi oranı ise %5 oldu. Bu %5’lik vergi dilimi yüzünden Dubai’de faaliyet gösteren 100 yabancı şirket, Kuyumcukent’e yöneldi. 17 bin kişiye iş imkanı sunan Kuyumcukent’te, faaliyette olan yabancı şirket sayısı ise 200’ü geçti. Ülkemize, altın ve mücevherat sektöründe körfez ülkelerinden bir kayma var. Şu an körfez ülkelerinin tümünde Suudi Arabistan’dan kaynaklanan ek vergilerden dolayı bir rahatsızlık var. Bölgedeki ticaretin Dubai üzerinden gerçekleşmesi ise rahatsızlığı artırıyor. Dubai, sadece mücevherat sektöründe değil, diğer tüm sektörler içinde ülkemiz açısından önemli bir fırsattır. Dubai’de bir ofis açılmasına yönelik talebimiz Ekonomi Bakanlığına iletildi.”
    

Mücevherat sektörünün ihracat yaptığı ilk 5 ülke arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, ABD, Hong Kong ve Almanya’nın yer aldığını söyleyen Güner, ilerleyen dönemde ihracat pazarının çeşitlendirilmesinin gerekliliğine değindi.   
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir