Çarşamba , Temmuz 18 2018

Dünya Nüfusunun Yaş Ortalaması Yükseliyor


‘Sağlık Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar’ raporu incelendiğinde dünya genelinde nüfusun yaşlandığı gözlemleniyor. Dünya nüfusu bu hızla yaşlanmaya devam ettiği sürece 2050 yılında dünya nüfusunun %35’ini 60 yaş üzeri nüfus oluşturacak. 
    

Dünya genelinde uzayan yaşam süresi yüzünden kronik beş hastalığın dünya ekonomisine maliyetinin 2030 yılında 47 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Dünyadaki lider denetim ve danışmanlık şirketlerinden olan EY, yaşam süresinin uzamasıyla sağlık sektöründe yaşanan dönüşümü ele aldığı ‘Sağlık Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar’ raporundan elde edilen verileri paylaştı. 
    

Rapordaki en dikkat çekici veri ise 60 yaş üstü nüfusun 2050 yılında dünya nüfusunun %35’ini oluşturacağı. Dünya nüfusunun yaşlanması neticesinde kanser, diyabet, yüksek tansiyon, Alzheimer ve kalp-damar rahatsızlıklarında yaşanacak artışın 2030 yılında dünya ekonomisine maliyetinin 47 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Tedavi süreçlerinin daha etkin olmasında robotik süreç otomasyonu, veri analizi, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojik gelişmeler etkili olmaktadır. Teknolojik gelişmelerin, sadece sağlık hizmeti sağlayan kuruluşlar için değil, hastalar içinde yeni olanaklar sağladığı raporda yer aldı. 
    

Ölüm Nedenlerinin Çoğunluğunu Kronik Hastalıklar Oluşturuyor
    

Dünya genelinde kronik hastalıklar her geçen gün yaygınlaşıyor. Bunda da hareketsiz yaşam ve yeme alışkanlığındaki değişiklikler başlıca iki etken. Raporda üzerinde durulan önemli hususlardan biride kronik hastalıklara bağlı ölüm nedenlerinin beşte dördünün düşük ya da orta gelirli ülkelerde gerçekleşmesi. 2015 yılı içerisinde dünyada gerçekleşen ölüm vakalarının %70’i yani 39,5 milyonu kronik rahatsızlıklardan kaynaklandı. 1990 yılında kronik hastalıklara bağlı ölümler, düşük ve orta gelirli ülkelerde %40 seviyelerinde iken 26 yıl içerisinde %80 seviyelerine ulaşmış durumda. 
    

Rapora göre Japonya, Singapur, Almanya en yüksek yaş ortalamasına sahip ülkeler iken gelişmekte olan Latin Amerika ve Afrika gibi bölgelerde yaşam süresi uzuyor. 
    

Mobil Sağlık Teknolojileri Devreye Giriyor
    

EY Türkiye Sağlık Sektörü Lideri Ufuk Eren, sağlık hizmetlerinde gerçekleşen dönüşüme dair şu ifadelere yer verdi:
    

“Mobil sağlık teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde sağlık hizmetleri günlük yaşam içerisinde daha fazla yer almaya başladı. Hastalar, bu gelişim sayesinde şeffaf bilgiye daha kolay eriştiği gibi sağlık kontrollerini daha güçlü kılıyor. Akıllı telefonlardaki aplikasyonlar ve kablosuz medikal cihazlar ile gerçek zamanlı üretilen veriler, hastaya erken müdahale imkanı tanıyor. Giyilebilen ve implante edilebilen sensörler ile birlikte mobil sağlık teknolojilerinin gündelik hayata daha fazla hakim olacağını düşünüyoruz. Geleneksel sağlık hizmetlerini dönüştüren bu teknolojiler, rahatsızlığın mekandan bağımsız olarak yönetilmesine imkan verecek.” 
    

Hastalıklardan Korunmaya Yönelik Hizmetler Ön Planda 
    

Sağlık hizmetleri, Global Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın yaklaşık %10’unu oluşturmaktadır. Sağlık hizmetlerinde yaşanan dönüşüm ile birlikte hastalıklardan korunmaya yönelik hizmetler ön planda yer almaya başladı. Sektör liderlerinin görüşlerine yer verildiği raporda, vücutta oldukça yavaş ilerleme gösteren kronik hastalıkların tedavisinde bireysel tutumun önemine dikkat çekildi. Ayrıca sağlıklı bir yaşam için hastalıklardan korunmakta önemli.          
 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir