30 ülke talip oldu! Koronavirüse iyi gelen ilacı ücretsiz verecekler

Dünya genelinde etkisi sürmeye devam eden ve hem vaka hem de ölü sayısında bilançonun giderek ağırlaştığı yeni tip koronavirüsle ilgili Japonya’dan takdir toplayan bir adım geldi. Japonya, koronavirüse iyi geldiği belirtilen Avigan isimli ilacı isteyen ülkelere ücretsiz vereceğini duyurdu.

30 ülke talip oldu! Koronavirüse iyi gelen ilacı ücretsiz verecekler

Dünya genelinde etkisi sürmeye devam eden ve hem vaka hem de ölü sayısında bilançonun giderek ağırlaştığı yeni tip koronavirüsle ilgili Japonya’dan takdir toplayan bir adım geldi. Japonya, koronavirüse iyi geldiği belirtilen Avigan isimli ilacı isteyen ülkelere ücretsiz vereceğini duyurdu. Japonya’nın ücretsiz olarak vereceği ilaç için şimdiye kadar 30 ülkeden talep geldiği öğrenildi.

Japonya’dan Tüm Ülkelere Ücretsiz İlaç Yardımı

Ulusal NHK televizyonundaki habere göre, Japonya yeni tip koronavirüs salgını kapsamında talepte bulunan ülkelere ücretsiz ‘grip ilacı Avigan’ yardımı yapacak. Kabine Baş Sekreteri olan Suga Yoşihide tarafından düzenlenen basın toplantısında, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yapılacak olan ilaç yardımları ile ilgili bilgi verildi.

30 Ülkeden Talep Geldi

Talep edilmesi halinde ücretsiz ilaç yardımı yapılacağı bilgisini paylaşan Yoşihide, şu ana kadar 30 ülkeden talep geldiğini aktardı. Öte yandan bir Japon firması tarafından geliştirilen grip ilacı Avigan’ın klinik testlerinin devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Talep Eden Ülkelere İhtiyaç Miktarı Kadar Gönderilecek

Suga Yoşihide açıklamasının devamında, ilaçla ilgili talep gönderen ülkelerle temasın sürdüğünü ve ilacın söz konusu ülkelere hem ücretsiz hem de ihtiyaç miktarı kadar gönderileceğini ifade etti. Öte yandan söz konusu ilaç Avigan’ın hem etki hem de güvenlik kapsamlı klinik testlerinin Japonya’da henüz tamamlanmadığı aktarılırken Çin’de yapılan araştırmalarda ise ilacın koronavirüs salgınına yakalanan kişilerin testleri üzerinde olumlu etkisi gözlemlendiği bildirildi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@