ABD askerleri için oylama yapıldı Irak Meclisi’nde kabul edildi bundan sonra ne olacak

Irak Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması için hükümete yetki verildi.

DÜNYA 05.01.2020, 17:56 Sema Topbaş
ABD askerleri için oylama yapıldı Irak Meclisi’nde kabul edildi bundan sonra ne olacak

Irak Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması için hükümete yetki verildi. Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle bir türlü durulmayan sular gerginliğin her geçen dakika daha da tırmanmasına neden oluyor. İranlı komutan Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Irak Meclisi ABD askerlerinin ülkeden gönderilmesi kararını onayladı.

ABD Birlikleri Irak’tan Çıkarılacak

ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı olan Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi Bağdat havalimanına yapılan hava saldırısıyla öldürmesinin sonrasında günlerdir dünya gündeminde gerilim son bulmuyor. Yaşanan tüm gelişmelerin ardından Irak Meclisi’nde yapılan oylamayla ABD birliklerinin Irak’tan çıkarılmasına karar verildiği öğrenildi.

Meclis Olağanüstü Toplandı

banner32
Komutan Süleymani’nin ölümü sonrasında olağanüstü toplanan Irak Parlamentosu, ABD birliklerinin Irakta yer alan üslerinden gönderilmesini talep eden bir önergeyi oylamak üzere bir araya geldi. Gerçekleştirilen olağanüstü toplantı sonrasında Irak Meclisi’nin ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılması için hükümete yetki verdiği öğrenildi. Bu karara Beyaz Saray’dan henüz bir tepki gelmezken yaşanan gerilimlerin ardından Beyaz Saray’ın bu olaya tepkisinin ne olacağı merak konusu oldu.

Irak Başbakanı Ülkeyi Terk Etsinler Demişti

Diğer yandan Kasım Süleymani’nin kendisine bir mesaj taşırken öldürüldüğünü söyleyen Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Süleymani’nin öldürüldüğü gün görüşme programlarının olduğunu açıklamıştı. Ülkedeki ABD varlığı ile ilgili açıklama yapan Başbakan Abdulmehdi, en iyi seçeneğin yabancı askerlerin Irak’taki varlıklarına hemen son verilmesi olduğunu ve yabancı askerlerin Irak içinden gelecek olan saldırılara karşı kendilerini korumasının zor olacağını belirtmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@