ABD Başkanı Donald Trump İran ile tutuklu takasına devam edeceklerini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, İran ve ABD arasında yapılan tutuklu takasına dair önemli açıklamalar yaptı. Trump açıklamasında yurtdışında yanlışlık yapılarak tutuklanmış vatandaşların ülkelerine getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

DÜNYA 08.12.2019, 13:18 08.12.2019, 12:49 Melek Eren
ABD Başkanı Donald Trump İran ile tutuklu takasına devam edeceklerini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump yazılı bir açıklama yaparak 2016 yılından bu yana İran'da tutuklu bulunan Princeton Üniversitesi öğrencisi Xiyue Wang’ın evine dönmesi için gerekli girişimlerin başlatıldığını söyledi. İsviçre'ye öğrencinin salınmasında aracı bulunduğu için teşekkür eden Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli önceliğinin vatandaşlarının refahı ve güvenliği olduğunu ifade etti. Hükümeti için Amerikalıları serbest bıraktırmanın hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Donald Trump, yurtdışında yanlış yere tutuklanan bütün vatandaşların evlerine getirmek için çok çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

ABD Dışişleri bakanından yazılı açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yazılı bir açıklama yaparak İran'da ve dünyanın her yerinde tutulan Amerika vatandaşlarını sevdiklerine kavuşturana kadar çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Xiyue Wang’ın iadesi için kendilerine yardımcı olan İsviçre hükümetine de teşekkür eden Pompeo, Tarhan'ın da bu konuda yapıcı olmasından dolayı memnun kaldıklarını ifade etti. Mike Pompeo açıklamasının devamında İran'da haksız yere gözaltına alınan bütün ABD vatandaşlarının serbest kalması için çağrı yapmaya devam ettiklerini söyledi.

ABD ve İran arasında tutuklu takası başladı

Twitter hesabından bir paylaşım yapan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bir yılı aşkın süredir yaptırımları ihlali gerekçesiyle ABD'de tutuklu bulunan İranlı bilim adamı Mesut Süleyman'ın serbest bırakıldığını duyurdu. Zarif açıklamasının devamında bilim adamının serbest bırakılması ile birlikte 2016 yılında casusluk suçlaması ile İran'da tutuklanan Çin asıllı ABD vatandaşı Xiyue Wang'ın kısa süre içerisinde ülkesine geri döneceğini ifade etti.

Casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı

Çin asıllı ABD vatandaşı Princeton Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi Xiyue Wang, 2016 yılında eğitimi ile ilgili araştırma yapmak üzere İran'a gitmiş ve casusluk suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@