ABD'de ordu sokağa mı çıkıyor? ABD'den iç savaş sinyalleri geliyor

ABD'nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd'u gözaltına almak isteyen ancak bu esnada zor kullanan polis, Floyd'u boğarak öldürmüştü. Bu olaydan sonra 'Nefes alamıyorum' sloganıyla sokağa dökülen halkın protesto eylemleri iki gündür sürüyor.

DÜNYA 30.05.2020, 23:24 Şener Koştu
ABD'de ordu sokağa mı çıkıyor? ABD'den iç savaş sinyalleri geliyor

Polisin uyguladığı şiddet sonrasında yaşamını kaybeden George Floyd'un öldürülmesini protesto için sokağa dökülen halkın protesto eylemleri korkutucu boyutlara ulaştı. Polisle çatışmaya giren yüzbinlerce insan, şehirleri yakıp yıkarken, polis araçlarını ateşe veriyor. Beyaz Saray'a doğru yürüyüşe geçen göstericileri ise gizli servis ekipleri durdurdu. Oakland şehrinde ise polislere silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Ülkede yaşanan protesto eylemleriyle ilgili son dakika açıklaması yapan ABD Başkanı Trump, ordunun göreve hazır olduğunu söyledi. Trump'ın bu açıklaması iç savaş sinyali olarak değerlendirildi. 

Ordu Göreve Hazır

banner32
Minneapolis kentinde polisin uyguladığı şiddet sonucunda siyahi George Floyd'un yaşamını kaybetmesinden sonra başlayan protesto eylemleri bir türlü dinmek bilmeynce ABD Başkanı Donald Trump, olayların yatıştırılmasında ordunun göreve hazır olduğunu ifade etti. Floyd'un hayatını kaybetmesinin çok üzücü olduğunu ve adaletin yerini bulacağını söyleyen Trump, sokaklara dökülerek protesto eylemi yapanların Floyd'un anısına saygısızlık ettiğini söyledi. 

 

Radikal Sol Gruplar

Protesto eylemini gerçekleştirienlerin organize radikal sol gruplar olduğuna değinen ABD Başkanı Trump, "Bunlar, Floyd'un anısını kirletmektedir. Onun anısı için bu şiddete son verilmelidir. Bu Antifa gruba, radikal solun kötü insanlarına, bu şekilde davranamayacaklarını öğretmek lazım. Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin bir daha toplanması ve güvenlik koridorunu aşması halinde kendilerini köpekler karşılayacak ve gizli servis görevlileri göstericileri hızla dağıtacaktır. Minneapolis'in Demokrat Belediye Başkanı ve eyalet yönetimi çağrıda bulunursa ordumuz protesto eylemlerini yatıştırmak için göreve hazır ve isteklidir. Birliklerimiz, çok hızlı bir şekilde olay yerinde olur. Kendi taraftarlarımızda Beyaz Saray önünde bizlere destek gösterileri yapabilir." şeklinde konuştu.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@