ABD - İran gerginliği petrol ve altın fiyatlarına tavan yaptırdı

ABD'nin düzenlediği füze saldırıları ile Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'i öldürmesiyle yükselen ABD - İran gerginliği piyasaları hareketlendirdi.

ABD - İran gerginliği petrol ve altın fiyatlarına tavan yaptırdı

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile İran taraftarı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, ABD askerleri tarafından düzenlenen füze saldırıları ile öldürülmesinin ardından brent petrolün fiyatı yüzde 4 artarak 69,19 dolara çıktı. Ayrıca bölgede ABD – İran geriliminin artma kaygısı ise piyasaları güvenli limanlar olarak kabul edilen altın ve Japon Yeni’ne yönlendirdi.  

Piyasalar Hareketlendi

Noel ve yeni yıl tatilinden sonra piyasalarda yüksek hacimli işlemler görülmese de Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürülmesi ile ABD – İran gerginliğinin artması piyasaları hareketlendirdi. Londra ve New York’ta işlem gören petrol vadelilerinde yüzde 4’ün üzerinde artış görüldü.  

Eylül’den Sonra En Yüksek Seviye

Petrol fiyatlarındaki bu artışa son olarak Eylül ayında Suudi Arabistan’ın petrol üretim tesislerine düzenlenen saldırı sonrasında rastlanmıştı. 69,16 dolara yükselen brent tipi ham petrolün vadeli fiyatı, 17 Eylül tarihinden sonra en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Yatırımcılar Güvenli Limanlara Yöneldi

ABD – İran gerginliği yatırımcıları güvenli limanlara yöneltince altın, Japon Yeni gibi güvenli varlıkların fiyatlarında da ciddi yükselmeler yaşandı. Altın fiyatları son dört ay içerisindeki en yüksek seviyelere çıkarken, gümüş fiyatlarında ise yüzde 1,3 artış görüldü. Yüzde 1 yükselen spot altının ons başına fiyatı 1.543 dolara çıkarak Eylül ayından bu tarafa en yüksek seviyesine ulaştı. Son iki ayın en yüksek seviyelerine ulaşan Japon Yeni ise değer kazanan varlıklar arasında yer aldı. Değer kazanan diğer bir varlık ise İsviçre Frankı oldu.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@