ABD Kovid-19 salgınının kasten saklandığını iddia etti

ABD, Çin'in Kovid-19 virüsünün bulaşıcılığını kasten sakladığını ve bu süreçte tıbbi malzeme stoku yaptığını iddia etti.

DÜNYA 04.05.2020, 17:36 Şener Koştu
ABD Kovid-19 salgınının kasten saklandığını iddia etti

Dünyada ilk defa Çin’in Wuhan şehrinde görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Çin yönetimi tarafından kasten saklandığını iddia eden ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), Çin yönetiminin hedefinin salgını kullanarak tıbbi stok yapmak olduğunu söyledi.

4 Sayfa Rapor Hazırlandı

banner32
ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından Çin’in Kovid-19 virüsü salgınındaki tutumuna dair 4 sayfalık rapor hazırlandı. Raporda, Ocak ayından itibaren salgının Çinli yetkililer tarafından kasten saklandığı ve Kovid-19 virüsünün salgın ciddiyetinin Çinli yetkililer tarafından dünyaya önemsiz gibi lanse edilmeye çalışıldığı ifade edildi.

Tıbbi Ekipman İthal Etti

Söz konusu raporda Çin’in, ülkesindeki salgını bahane ederek bu süreçte yoğun bir şekilde çeşitli ülkelerden tıbbi malzeme ithal ettiğine ve tıbbi ekipman ihracatını da yasaklayarak ticari verileri paylaşmayı kabul etmediğine de değinildi.

DSÖ Bilgilendirilmedi

Raporda değinilen önemli hususlardan biri ise Kovid-19 virüsünün bulaşıcılığı hakkında Çin yönetiminin, Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) bilgilendirmediği oldu. Çin’in salgın sürecinde yaptığı tıbbi ekipman ithalatının Ocak ayına ait ithalat ve ihracat verilerinin anormalliğiyle eşleştiğine de raporda değinildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@