ABD’deki protesto gösterileri İngiltere’ye sıçradı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle başlayan protesto gösterileri İngiltere'nin başkenti Londra'ya sıçradı. Dünya 'Ne oluyor?' sorusunu sordu.

DÜNYA 31.05.2020, 21:30 Şener Koştu
ABD’deki protesto gösterileri İngiltere’ye sıçradı

ABD’nin Minnesota eyaletinde siyahi George Floyd’u gözaltına almak isterken nefessiz bırakarak öldüren polislere tepki olarak sokağa dökülen ve olayı protesto eden halkın öfkesi dinmek bilmiyor. Protesto gösterileri yüzünden ABD yangın yerine döndü. ABD, protesto gösterilerini bastırmak için yoğun çaba harcarken, göstericilere İngiltere’nin başkenti Londra’dan destek geldi. Londra’da sokağa dökülen halk, ABD Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüşe geçti.

Londra’da Halk Sloganlar Attı

ABD’nin Minneapolis şehrinde polis tarafından boğularak öldürülen siyahi George Floyd için ABD’de günlerdir süren protesto gösterileri İngiltere’nin başkenti Londra’ya sıçradı. Londra’nın ünlü Trafalgar Meydanı’nda toplanan halk, ‘Adalet yoksa huzur da yoktur’ ‘Irkçılığa yer yok’ ve ‘Nefes alamıyorum’ sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Polis şiddetini kınamak için sokaklara dökülen binlerce kişinin, ABD Büyükelçiliği’ne doğru yürüdüğü öğrenildi.

Sosyal Mesafe Hiçe Sayıldı

ABD’deki protestoculara destek vermek için Londra’da sokağa dökülen binlerce kişi, İngiliz medyasında geniş yer buldu. Ancak yeni tip koronavirüs salgınının devam ettiği ülkede yürüyüş esnasında sosyal mesafe kuralı hiçe sayılınca birçok basın kuruluşu, sosyal mesafe kuralına vurgu yaparak göstericileri uyardı. Göstericileri sosyal mesafe konusunda uyarmak için sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, karantinanın halen devam ettiğine ve virüsün dışarıda olduğuna değindi.   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@