Afganistan’daki kanlı katliamda 27 kişi öldü

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de bugün düzenlenen bombalı ve silahlı saldırı sonucunda 27 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

DÜNYA 06.03.2020, 14:20 06.03.2020, 16:09 Sema Topbaş
Afganistan’daki kanlı katliamda 27 kişi öldü

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de bugün düzenlenen bombalı ve silahlı saldırı sonucunda 27 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Siyasi liderlerin de katıldığı anma töreni sırasında törene silahlı ve bombalı saldırı düzenlendiği açıklanmış ve ilk belirlemelerde ölü veya yaralı sayısı aktarılmamıştı.

Liderlerin Katıldığı Anma Töreninde Kanlı Saldırı

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de düzenlenen siyasi liderlerinde katılım gösterdiği anma törenini kana buladılar. Anma töreni esnasında düzenlenen bombalı ve silahlı saldırı sonucunda ilk belirlemelere göre 27 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Saldırıların Ardından Çatışma Başladı

banner32
Kabil Musalla bölgesinde Hazaraların eski lideri olan Abdul Ali Mezari’nin ölüm yıldönümü sebebiyle düzenlenen anma töreninde Yüksek Barış Şura Başkanı Kerim Halili’nin kürsüde konuşma yaptığı sıralarda törene bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Törene düzenlenen saldırı sonrasında bölgede çatışmalar başladı.

ABD-Taliban Arasındaki Anlaşma

ABD ve Taliban arasında yaklaşık 2 yıl önce yapılan müzakereler sonucunda varılan anlaşmada, örgütün yükümlülüklerini yerine getirmesi şartıyla Amerikan yönetimi ve müttefikleri Afganistan’daki tüm askerlerini 2021 yılının Nisan ayına kadar çekecek. Anlaşmaya göre, ABD yaklaşık 14 bin askerinin 5 binini Mayıs ayına kadar çekmiş olacak. Aynı zamanda Taliban ile Kabil yönetimi arasındaki siyasi diyaloğun başlayacağı tarih olan 10 Mart tarihine kadar Afgan yönetiminin 5 bin mahkumu serbest bırakacağı ve örgütünde elinde tutmakta olduğu binden fazla kişiyi serbest bırakacağı belirtildi. Öte yandan ABD yönetimi de Taliban liderine yönelik olan yaptırımlarını Ağustos ayına kadar kaldırılması konusunda BM Güvenlik Konseyi’nde girişimlerde bulunacak. Bunun yanında ABD ve müttefiklerinin Afganistan’ın siyasi bağımsızlığı üzerinde ve toprak bütünlüğüne yönelik herhangi bir zor ya da güç kullanma tehdidinden uzak duracak. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@