Alaska'da 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı

Alaska Yarımadası'nda Türkiye saati ile sabah 09.12'de (Yerel saat ile 23.12'de) meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.

DÜNYA 22.07.2020, 18:59 23.07.2020, 14:15 Şener Koştu
Alaska'da 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu USGS tarafından yapılan açıklamaya göre yerel saat ile 23.12'de (Türkiye saati ile 09.12'de) yerin 10 kilometre derinliğinde 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Chignik şehrinin 120 kilometre güneyi olduğu bildirildi. 

Üç Bölgeye Tsunami Uyarısı

Depremin hemen ardından tsunami uyarısı yayımlayan ABD Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi, Güney Alaska, Alaska'nın kıyı bölgeleri ve Aleut Adaları'nda tsunami beklendiğini açıkladı. Bölge halkı ise depremin ardından yapılan tsunami uyarısından sonra kıyı kesimleri terk ederek yüksek kesimlere sığınmaya başladı. 

Batı Kıyılarına Tsunami Uyarısı Yok

banner32
Depremden sonra yetkililer tarafından yapılan açıklamada Kanada ve ABD anakarasına yönelik tsunami tehdidi olup olmadığının incelendiği bilgisine yer verildi. Batı kıyıları için şu ana kadar bir tsunami uyarısı yapılmadı. 

Artçı Sarsıntılar Sürüyor

Alaska Yarımadası'nda meydana gelen depremin büyüklüğü Alman GFZ tarafından ilk önce 7,4 olarak duyurulsa da GFZ, daha sonra bu veriyi güncelledi. USGS tarafından yapılan açıklamada depremden sonra 4,4 ve 5,7 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı olduğunu bildirdi.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@