Almanya'da aşırı sağcıların saldırıları belediye başkanını istifa ettirdi

Almanya'da Estorf Belediye Başkanı Arnd Focke, aşırı sağcı grupların saldırılarından dolayı belediye başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Almanya'da aşırı sağcıların saldırıları belediye başkanını istifa ettirdi

Almanya’nın aşırı sağcı eyaletlerinden olan Saksonya eyaleti Estorf Belediye Başkanı Arnd Focke, aşırı sağcıların saldırılarından dolayı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İstifa Nedeni Ailesini Korumak  

Sosyal Demokrat Partisi’nden (SPD) belediye başkanı olan Focke, Alman Haber Ajansı’na (DPD) açıklamalarda bulundu. Focke, aracına gamalı haç çizildiğini ve posta kutusuna da nefret söylemleri içeren yazıların bulunduğu belgeler bırakıldığını ifade etti. Ailesine yapılabilecek muhtemel bir saldırıyı önlemek ve belediye başkanlığı makamına zarar gelmemesi için görevinden istifa ettiğini, aldığı bu kararın kendisine acı verse de gerekeni yaptığını söyledi.

Farklı Bir Boyutu Bulunuyor

Mülteciler hususunda yoğun bir çaba sarf ettiğinden dolayı geçmişte de aşırı sağcı grupların hedefinde bulunduğunu ifade eden Focke, “Evime ara sıra tehdit telefonları geliyordu. O dönemde bu tehditlere karşı hazırlıklıydım. Ancak bu yeni gelişmeler farklı boyutlar içeriyor.” şeklinde konuştu.

Demokrasi İçin Utanç Verici

Resmi twitter hesabından istifayla ilgili bir açıklamada bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Toplumumuza gönüllü olarak hizmetlerde bulunan yerel politikacılar istifa etmek zorunda bırakılırsa bu demokrasimiz için utanç verici bir tablo oluşturur. Hukuk devletinin, siyasetin ve sivil toplum örgütlerinin bu duruma karşı seyir kalması beklenemez.” ifadelerine yer verdi.      

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@