Almanya'daki ırkçı saldırıları protesto etmek için yürüyüş düzenlendi

Almanya'nın Hanau kentinde yaklaşık 10 bin kişi Türklere yönelik olarak düzenlenen ırkçı terör saldırısını protesto etmek için yürüdü.

Almanya'daki ırkçı saldırıları protesto etmek için yürüyüş düzenlendi

Almanya'da binlerce kişi Kurt-Schumacher Meydanı'nda toplanarak ırkçı saldırıları protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılanlar arasında çok sayıda Türk ve Alman vatandaşı bulunurken terörü lanetleyen ve ırkçı saldırıları protesto eden dövizler taşındı.

Sivil toplum kuruluşları destek verdi

Almanya'da düzenlenen yürüyüşe çeşitli sivil toplum kuruluşları da destek verirken saldırılarda ölenlerin yakınlarının yanı sıra Hanau ile Almanya'nın başka kentlerinden, Avrupa'nın farklı ülkelerinden ve Türkiye'den de katılım olduğu öğrenildi. Yürüyüş yapanlar daha sonra şehir meydanlarında Kur'an-ı Kerim'e Almanca mealini okuyarak saldırıda hayatını kaybedenler için dua etti. Almanya'dan ve diğer milletlerden de yürüyüşe katılım olduğu öğrenildi.

Hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı

Yürüyüşün sonunda ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin isimleri okunurken daha sonra da saygı duruşunda bulunuldu. Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky, yürüyüşün açılış konuşmasını yaparken yaşanan olaydan dolayı derin üzüntü duyduğunu belirterek birlik ve beraberlik mesajı verdi. Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun selamlarını ileterek yaşanan ırkçı terör saldırısını kınadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü