Avrupa Birliği Türkiye'ye yaptırım kararı aldı

Kıbrıs açıklarında Türkiye'nin yürüttüğü faaliyetler nedeniyle Avrupa Birliği konseyi Türkiye’ye yaptırım kararı aldı.

DÜNYA 11.11.2019, 20:47 Burak Yılmaz
Avrupa Birliği Türkiye'ye yaptırım kararı aldı

Avrupa Birliği Konseyi akşam saatlerinde bir açıklama yaparak AB Dışişleri bakanlarının Türkiye'nin doğu Akdeniz'de yürüttüğü sondaj faaliyetleri nedeniyle yaptırım uygulanmasına ilişkin çerçeve belgenin onaylandığını duyurdu. Avrupa Birliği Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin doğu Akdeniz'de yürüttüğü sondaj faaliyetleri yasadışı olarak nitelendirildi. Açıklamanın devamında Türkiye'nin bu faaliyetlerini yanıt olarak uygulanması planlanan kısıtlayıcı tedbirler için çerçeve belgenin kabul edildiği ifade edildi. Ayrıca açıklamada sorumlu kişi ve kurumlar hakkında da kısıtlayıcı tedbir uygulanmasına mümkün olacağı belirtildi.

Seyahat yasağı ve kişilerin mal varlıklarının dondurulması olabilir

Avrupa Birliği Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de kişi ve kurumlara yönelik olarak uygulanacak olan söz konusu yaptırımların kurum ve kişilerin mal varlıklarının dondurulması ile seyahat yasağını kapsayacağı ifade edildi. Ayrıca AB tarafından yaptırım listesinde yer alan kişi ve kurumlara fon aktarılmayacağı da belirtildi.

Yaptırımlar kimleri hedef alacak

AB'li iki Diplomat yaptırımlar konusunda Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamada, Türkiye'ye sondaj faaliyetleri nedeniyle uygulanan yaptırımların sondaj gemilerinde bulunan kaptanları ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını da hedef olabileceğini söyledi.

Türkiye'den Doğu Akdeniz açıklaması

Avrupa Birliği tarafından akşam saatlerinde yapılan yaptırım açıklamasına Türkiye'den tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin doğu Akdeniz'de yürüttüğü sondaj faaliyetlerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve çıkarlarını gözeterek yapıldığı ifade edildi. Açıklamada bundan sonra da faaliyetlere devam edileceğinin altı çizilirken, Avrupa Birliği'nin tüm izan dışı adımlarına rağmen Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hak ve çıkarlarını korumaya devam edeceği vurgulandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@