Ayasofya’nın ibadete açılması hangi ülkeleri rahatsız etti? İlk sırada Yunanistan var

Danıştay’ın kararının ardından Ayasofya’nın tam 86 yıl sonra yeniden ibadete açılması başta Yunanistan olmaz üzere bazı ülkeleri rahatsız etti.

DÜNYA 11.07.2020, 00:16 Sema Topbaş
Ayasofya’nın ibadete açılması hangi ülkeleri rahatsız etti? İlk sırada Yunanistan var

Danıştay’ın kararının ardından Ayasofya’nın tam 86 yıl sonra yeniden ibadete açılması başta Yunanistan olmaz üzere bazı ülkeleri rahatsız etti. Alınan Ayasofya kararına Yunanistan ve Rusya’dan tepkiler gelirken bir tepkide Türk hükümetinin Ayasofya’nın statüsünün değiştirmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyen ABD’den geldi.

Hayal Kırıklığı Olarak Nitelendirdiler

Ayasofya’nın tam 86 yıl sonra müze statüsünden çıkarılarak yeniden ibadete açılması bazı ülkeleri rahatsız etti. Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk hükümetinin Ayasofya’nın statüsünü değiştirmesi hayal kırıklığı olarak nitelendirildi. 

banner32
Ayasofya

AB Yüksek Temsilcisinden Ayasofya Açıklaması

Öte yandan Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den de Ayasofya kararı ile ilgili açıklama geldi, Borrell, Danıştay’ın Ayasofya kararını üzücü bulduklarını ifade etti.

ABD

Yunanistan ve Rusya’da Tepki Gösterdi

1934 yılı Bakanlar Kurulu kararı ile müze statüsü kazandırılan Ayasofya’nın Danıştay’ın kararı iptal etmesi ile aradan geçen 86 yılın ardından yeniden ibadete açılmasına ilk tepki Yunanistan ve Rusya’dan geldi. Kararın ardından açıklama yapan Yunanistan Kültür Bakanlığı, Ayasofya kararının bütün uygar dünyaya karşı bir provokasyon olduğu şeklinde küstah ifadelere yer verdi. Kararla ilgili bir başka açıklama ise Rus Ortodoks Kilisesi’nden geldi. Açıklamada, Ayasofya müzesinin Camiye dönüştürülmesi kararından üzüntü duyulduğu ve bu kararın büyük ayrışmalara yol açabileceği ifadeleri kullanıldı.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@