BM'den Koronavirüs açıklaması: Milyonlarca insan ölecek

Birleşmiş Milletler açıklamasında: "Virüsün, özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek." ifadelerine yer verildi.

DÜNYA 19.03.2020, 20:27 19.03.2020, 20:54 Faruk Yalçınkaya
BM'den Koronavirüs açıklaması: Milyonlarca insan ölecek

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres "Virüsün, özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek." açıklamasında bulundu

banner32
Guterres, yeni tip koronavirüs  salgınına ilişkin videp konferans yoluyla yaptığı basın toplantısında tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgınına ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı. Koronavirüsünün sadece insanları değil küresel ekonomiyi de olumsuz etkilediğini öne süren Genel Sekreter, Uluslararası Çalışma Örgütünün virüs salgını nedeniyle dünya genelinde çalışanların 3,4 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini bildirdiğini söyledi.

G20 ülkelerine çağrı

Ülke düzeyinde alınan önlemlerin küresel ölçekte yaşanan kriz için yeterli düzeyde olamayacağını da belirten Guterres, G20 ülkelerine koronavirüs salgınıyla mücadelede eş güdümlü, kararlı şekilde yeni adımlar atma ve gelişmekte olan ülkelere yardım etme çağrısında bulundu. Guterres, ''En fakir ve en savunmasız ülkeler en sert darbeyi alacak ülkeler. Virüsün özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek. Ortak bir düşmanımız var ve bir virüsle savaşıyoruz.'' ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@