Brezilya cezaevlerinde koronavirüs isyanı! 1350 mahkum firar etti

Koronavirüs salgınına karşı cezaevlerinde alınan önlemlerden dolayı Brezilya cezaevlerinde çıkan isyanlarda 1350 mahkumun firar ettiği açıklandı.

Brezilya cezaevlerinde koronavirüs isyanı! 1350 mahkum firar etti

Brezilya’da koronavirüs (Kovid-19) salgınının önüne geçilememesi ve koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerden dolayı mahkumların bazı cezaevlerinde isyan çıkardığı ve ülkenin farklı şehirlerinde bulunan cezaevlerinden 1350 kadar mahkumun firar ettiği bildirildi.

Firar Eden 41 Mahkum Yakalandı

Brezilya’nın önde gelen haber ajanslarından G1, Brezilya’nın güneyindeki Sao Paulo eyaletine bağlı Tremembe, Mongagua, Porto Feliz ve Mirandopolis şehirlerinde bulunan cezaevlerinde isyan çıktığı bilgisini okurlarıyla paylaştı. Ağırlıklı olarak yarı açık cezaevlerinde çıkan isyanın gerekçesi olarak koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler gösterildi. Mahkumların isyan etmesinde ziyaretlerin ve geçici çıkışların sınırlandırılmasının başlıca etkenler olduğu iddia ediliyor. Mongagua şehrinde 400 civarında mahkum firar ederken, Mirandopolis şehrinde çıkan isyanda 926, Taubate şehrinde çıkan isyanda ise 30 mahkumun firar ettiği öğrenildi. Yarı açık cezaevinde hükümlü olan mahkumların, koronavirüs salgınından dolayı 17 Mart tarihindeki geçici çıkış izinlerinin iptal edilmesinden dolayı ateş yakarak isyan çıkardığı açıklandı. Mongagua şehrinde bulunan yarı açık cezaevinden isyan çıkararak firar eden mahkumlardan 41’inin Brezilya güvenlik güçleri tarafından yakalandığı bildirildi.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@