Bütün dünya koronavirüs hastalarının hepsinin iyileştiği ülkeyi konuşuyor

Danimarka'nın özerk bölgeleri arasında yer alan Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki Grönlan'da, yeni tip koronavirüse yakalanan tüm hastaların sağlığına kavuştuğu yetkililer tarafından açıklandı.

DÜNYA 10.04.2020, 00:14 Şener Koştu
Bütün dünya koronavirüs hastalarının hepsinin iyileştiği ülkeyi konuşuyor

Bütün dünya bir olmuş yeni tip koronavirüse karşı mücadele verirken, bir bölgede yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan bütün hastaların iyileşerek tekrar sağlığına kavuşması dünya çapında gündem oldu. Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yer alan Grönland bölgesinin yöneticileri, yeni tip koronavirüse yakalanan bütün hastaların iyileştiğini açıklayınca bütün dünya şaşkına döndü. 

11 Hasta Vardı

Danimarka'da özerk bir bölge olan 80 bin nüfuslu Grönland'da toplamda 770 kişiye yeni tip koronavirüs testi yapıldı. 11 kişinin yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıktığı bölgede hastaların tamamı iyileşerek tekrar sağlığına kavuştu. Bölgede test yapılan kişi sayısı ise nüfusun yüzde 1'ine tekabül ediyor. 

Zafer İlan Etmek İçin Erken

banner32
Bölgede son dört gün içerisinde herhangi bir vakaya rastlanmaması sevinçle karşılandı. Tablonun memnuniyet verici olduğunu dile getiren Grönland yöneticileri ise yeni tip koronavirüse karşı zafer ilan etmek için henüz erken olduğunu söylüyor.

Salgının Ne Zaman Duracağını Bilemeyiz

Danimarka'daki özerk bölgenin en üst düzey yöneticisi olan Henrik Hansen, "Bugün itibariyle ülkede durum sakin seyrediyor. Ne var ki yeni tip koronavirüs salgınının ne zaman sona ereceğine dair kesin bir tarih vermek şu an için imkansız. Yeni tip koronavirüs hastalığında görülen semptomların belirti verme süresi 14 güne kadar çıkabiliyor. Bu nedenle salgına karşı ülkede uyguladığımız yasakların hafifletilmesi için bu süreyi beklemek zorundayız. Bu süre boyunca yeni hiçbir vakaya rastlanmadığından kesinlikle emin olmamız gerekiyor." şeklinde konuştu. 

Ne Tür Tedbir Alındı

Grönland yöneticileri tarafından ülkede 10 kişiden fazla insanın bir araya gelmesi yasaklandığı gibi Danimarka vatandaşı olmayan hiç kimse bölgeye giriş yapamıyor. Birçok ulaşım aracının çalışmasına izin verilmiyor. Ev ortamında yaşanacak şiddet ihtimalini asgari seviyeye düşürmek için ülkede alkol satışına yasak getirildi. 

     

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@