Çıkan İddialar Fransa ve Türkiye'yi Yakından İlgilendiriyor

Fransa Savunma Bakanlığı yetkilisine ait, Türk donanması, Akdeniz'de NATO misyonu yapan bir Fransız gemisini taciz yaptı şeklindeki çıkan iddia, yabancı basında yer alan haberde gündeme geldi.

DÜNYA 23.06.2020, 21:16 Kadir Kurtay
Çıkan İddialar Fransa ve Türkiye'yi Yakından İlgilendiriyor

İddianın tamamen gerçek dışı olduğunun altını çizen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suni gündem yaratacağınıza, dayanışma ruhuna göre hareket yapın diyerek, Avrupa ülkesine sert tepki gösterdi.

Konu, NATO'nun gündemindeydi. Genel Sekreter Stoltenberg, German Marshall Fund adlı düşünce kuruluşunca yapılan "Brüksel Forumu" isimli programda konuştu.

NATO'DAN TÜRKİYE VE FRANSA AÇIKLAMASI

Stoltenberg, Türkiye ve Fransa arasında "gemi tacizi" iddialarıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklamasının sorulması üzerine Stoltenberg, ittifak üyeleri arasında görüş ayrılıkları olmasının olağan bir durum olduğuna dikkati çekti.

NATO, SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMASINDA HEMFİKİR

banner32
Stoltenberg, Müttefikler aynı zamanda Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde siyasi çözüm bulunması konusunda hemfikir.

YETKİLİLER, OLAYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Türk donanmasının Fransız gemisini taciz yaptığı iddialarına dair Stoltenberg, İddialar, iki NATO üyesini ilgilendiriyor. Söz konusu iki NATO üyesinin olayın nasıl gerçekleştiğine dair çok farklı görüşleri bulunuyor. Bu sebeple NATO askeri yetkilileri, olayın detaylarını netleştirmek için çalışma yapıyor.

RUSYA'NIN LİBYA'DA VARLIĞINDAN ENDİŞELİYİZ

NATO Genel Sekreteri, diğer taraftan NATO üyeleri, Rusya'nın Libya'da artan mevcudiyetinden endişe duyulması gerektiği konusunda ortak görüşe sahip olduğunu da belirtti.

Rusya'nın Libya'da savaş uçakları ve yabancı savaşçılarla artan askeri kabiliyetleri ile genel anlamda Doğu Akdeniz'de tutumunun NATO nezdinde rahatsızlık yarattığının altını çizen Stoltenberg, Durumun çok yakından takip edilmesi ve istihbarat paylaşımı yapılması gerektiği görüşünü paylaşıyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@