Çin'den dünyaya yeni bir salgın mı yayılıyor? Hantavirüs can aldı

Çin'in Yunnan eyaletinde otobüs ile seyahat ettiği esnada hantavirüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybetmesi yeni bir salgın endişesine yol açtı.

Çin'den dünyaya yeni bir salgın mı yayılıyor? Hantavirüs can aldı

Fare, sincap gibi kemirgenlerin tüketilmesiyle insana geçen hantavirüs nedeniyle Çin'in Yunnan eyaletinde bir kişinin yaşamını yitirmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü ilk ülke olan Çin'de yeni bir salgın endişesine neden oldu. 

Otobüsteki Diğer Yolculara Test yapıldı

Çin'in resmi yayın kuruluşu olan Global times tarafından yapılan haberin içeriğinde ülkenin batısında yer alan Yunnan eyaletinde hantavirüs tanısı konan bir kişinin, Şantung eyaletine iş seyahati yaptığı esnada otobüste iken yaşamını yitirdiği ifadelerine yer verildi. Ayrıca aynı otobüste seyahat eden 31 yolcuya virüs taşıyıp taşımadıklarının tespit edilmesi için test yapıldığı bildirildi. 

Salgın Riski Bulunmuyor

Çin'de yaşanan bu gelişmenin ardından sosyal medyada yeni bir salgının başladığına yönelik yorumlar yapılması endişenin boyutunu gözler önüne serdi. Hatta twitter'da 'hantavirüs' etiketi dünya genelinde trend oldu. Hantavirüs, insanın farelerle, fare dışkısı, idrarı ya da tükürüğüyle temas etmesi sonucunda insana bulaşıyor. İnsan vücudunda "Hantavirüs Akciğer Sendromu" (HPS) rahatsızlığına neden oluyor. İnsandan insana bulaşma tehlikesi bulunmayan hantavirüsün, hiçbir şekilde salgın riski bulunmadığı bildirildi.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@