Corona virüsü güçlenerek yayılıyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra hızlı bir şekilde dünyaya yayılan corona virüsünün güçlenerek yayıldığı ve vaka sayısında artış olabileceği ifade edildi.

Corona virüsü güçlenerek yayılıyor

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra çok kısa bir zamanda birçok ülkede görülen corona virüsü hakkında Çinli yetkililerden korkutan açıklama geldi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Xiaowei, corona virüsünün yayılma yeteneğinin arttığını ve enfeksiyon sayısında ciddi artış olabileceğini söyledi.

Bütün Dünya Panik Halinde

Corona virüsü Çin’de ortaya çıktıktan sonra hızla dünyaya yayılmaya başlayınca tüm dünya virüse karşı kırmızı alarma geçti. Virüsle ilgili yeni bir açıklama yapan Pekin yönetimi, virüsün yayılma kabiliyetinin arttığını ve vaka sayısında ciddi artış olabileceğini ifade edince tüm dünya ajansları bu durumu son dakika haberi olarak geçti.  

Çin’de 56 Kişi Öldü

Corona virüsü nedeniyle Çin’de şu ana kadar 56 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde ise 2 bin civarında kişinin bu virüse yakalandığı tahmin ediliyor. Virüsle ilgili günlük basın toplantısı düzenleyeceklerini ifade eden Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Xiaowei, “Virüs hakkında bugüne kadar elde edilen bilgiler çok sınırlı düzeyde. Virüsün kuluçka dönemi ise 1 gün ile 14 gün aralığında değişebiliyor. Kuluçka döneminde dahi virüs, enfeksiyonlu haldedir. SARS’tan çok farklı bir durumla karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu. 2002 – 2003 yıllarında Çin’de görülen SARS virüsünden dolayı dünya genelinde 800 kişi yaşamını yitirmişti.

Kentler Karantina Altında

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra Pekin ve Şangay’da görülen virüs, daha sonra hızla dünyaya yayılarak ABD, Tayland, Japonya, Güney Kore, Kanada, Avustralya ve Fransa’da görüldü. Virüsten dolayı birçok kentin karantinaya alındığı bildirildi. Çin, corona virüsünün yayılmasını engellemek için yaban hayvanlarının satışını yasakladı. Bu yasaktan sonra marketlerde, lokantalarda ve e-ticaret platformlarında canlı hayvan ve gıda ürünlerinin satışı yasaklandı. Ayrıca Pekin hükümetinin, virüsle ilgili bilgileri şeffaf bir şekilde paylaşmadığı ve bilgileri gizlediği iddia ediliyor.   

Yorumlar (3)
Karakartal 3 ay önce
Kedi köpek yerseniz olaca bu
Cark 3 ay önce
Her şey ALLAH ın emrinde
Soğuk savaş 3 ay önce
Biyolojik silâh olma olasılığını düşünen varmi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@