Donald Trump Antifa'yı terör örgütü ilan edeceğini açıkladı

ABD'deki protesto gösterileri ile ilgili bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, antifaşist hareketini terör örgütü ilan edeceğini açıkladı. Söz konusu hareket ABD'de 'Antifa' adıyla biliniyor.

DÜNYA 31.05.2020, 23:24 Şener Koştu
Donald Trump Antifa'yı terör örgütü ilan edeceğini açıkladı

Minneapolis'te radikal solcuların ve anarşistlerin Ulusal Muhafızlar tarafından gözaltına alındığını ifade eden Donald Trump, Demokratlar'ın kontrolünde olan eyalet ve şehirlerde de bunun örnek alınması ve gereğinin yapılması gerektiğini ifade etti. 

Nasıl Terör Örgütü İlan Edecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın Antifa'yı terör örgütü ilan edeceğini açıklamasının ardından herkes, bunu nasıl yapacağını konuşuyor. Çünkü Antifa, anarşist ve komünistlerin geçici olarak bir araya geldiği ve emir-komuta zinciri bulunmayan lidersiz ağlardan meydana geliyor. ABD'de insanların üye olabileceği Antifa adında bir örgüt bulunmuyor. Bundan dolayı da faşizm karşıtı hareketlere dahil olan kişilerin, terör örgütüne üye olmak ve terörizmle nasıl suçlanacağı merak ediliyor.

 

İfade Özgürlüğü İhlal Edilmiş Olur

İki cumhuriyetçi senatör tarafından geçen sene Antifa'nın terör örgütü olarak ilan edilmesi istense de ABD Sİvil Özgürlükler Birliği (ACLU), bunun ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiği gerekçesiyle bu isteğe karşı çıkmıştı. Antisemitizme karşı mücadele veren Anti-Defamation League (ADL) ismindeki örgüt ise Antifa terör örgütü olarak ilan edilirse beyazların üstünlüğünü kabul etmeyen herkesin terörist konumuna düşeceğini ifade etmişti. Ayrıca ADL, beyazların üstünlüğünü kabul edenlerin son on yıl içerisinde yüzlerce kişiyi öldürdüğünü anımsatarak, buna karşı mücadele içerisinde olan antifaşist hareketin şiddet içeren eylemleri eleştirilse de beyazların üstünlüğünü kabullenenlerle aynı kefeye konulamayacağını savunmuştu.   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@