Esad'dan Erdoğan sorusuna küstah yanıt

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği yönündeki soruya görüşme gibi bir planı olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

DÜNYA 11.11.2019, 14:46 11.11.2019, 15:22 Kübra Kozbay
Esad'dan Erdoğan sorusuna küstah yanıt

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, katıldığı bir televizyon programında ülkesinde Uzun yıllardan beri devam eden iç savaşta Batı ülkelerinin rolü, Türkiye'nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı ve Bağdadi'nin öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'la görüşme planım yok

Yabancı basına röportaj veren Suriye devlet başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili de açıklamalar yaptı. Türkiye'nin Suriye'yi işgal ettiğini öne süren Esad, ülkesini işgal eden biri ile görüşmeyi tercih etmediğini söyleyerek küstah açıklamalarda bulundu.

Barış Pınarı Harekatı rahatsız etti

Türkiye'nin sınır güvenliğini korumak adına Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı hakkında da açıklamalarda bulunan Suriye devlet başkanı Esad, Türkiye halkının dostları olduğunu ve ortak bir tarihe sahip olduklarını belirterek onları düşman olarak görmenin mümkün olmadığını söyledi. Esad açıklamasının devamında, Türkiye ve Suriye'deki terör gruplarına karşı olmanın Erdoğan'ın Suriye’yi açıkça işgal etmiş olmasına ilişkin bakış açısını değiştirmediğini ifade etti.

Bağdadi'nin Suriye'de öldürülmesi

Suriye Devlet Başkanı Esad açıklamasının devamında, Bağdadi’nin ölümü konusunda bazı şüpheleri olduğunu belirterek ABD tarafından öldürülen kişinin Bağdadi rolünü oynamak üzere hazırlandığını öne sürdü. Bağdadi'nin öldürüldüğüne inanmadıklarını söyleyen Esad, ancak gerçekten öldürüldüyse ABD'nin bu ölümün üzerinden son yıllarda teröre verdiği desteği gölgeleyip kendini aklamaya çalıştığını iddia etti. Daha önce Saddam Hüseyin öldürüldüğünde görüntülerini yayınladıklarını, aynı şekilde Kaddafi'nin öldürülmesi görüntülerini de paylaştıklarını belirten Esad, Bin Ladin ve Bağdadi'nin cesedini hiçbir şekilde göstermediklerini dile getirdi. ABD'nin yaptığı şeyin teröre karşı olduğunu gösteren yalan bir hikaye olduğunu söyleyen Esad, artık Bağdadi’nin şahıs olarak zamanını doldurduğunu ve ABD'nin yeni birine ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@