Esed'den İngiliz ajanın Türkiye'de ölü bulunması ile ilgili küstah suçlama

Türkiye'de geçtiğimiz günlerde ölü bulunan eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward’in ölümüne ilişkin Suriye lideri Esad Türkiye’ye küstah suçlamalarda bulundu.

DÜNYA 14.11.2019, 21:06 24.12.2019, 16:32 Kübra Kozbay
Esed'den İngiliz ajanın Türkiye'de ölü bulunması ile ilgili küstah suçlama

Suriye devlet başkanı Beşşar Esed, beyaz baretlilerin kurucusu ve eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in Türkiye’de ölümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Mesurier’in lideri El Bağdadi ile ilgili önemli sırlar bildiği için öldürüldüğünü iddia eden Esed, başını CIA'in çektiği Batılı istihbarat servisleri tarafından öldürüldüğüne inandığını dile getirdi. Bunun bir istihbarat işi olduğuna emin olduğunu belirten Esad, ama hangi istihbarat servislerinin olduğunu bilmediğini ve Türk istihbaratının olabileceğini öne sürdü.

Türk istihbaratı yapmış olabilir

İstihbarat servislerinin kendi ülkesine bağlı ancak koordineli bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Esed, yabancı istihbaratların talimatı ile Türk istihbaratının bu işi yapmış olabileceğini iddia etti. Le Mesurier’in ölümünün DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin ölümünün yanı sıra ABD'li milyarder Jeffrey Epstein ve El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölümü ile ilişkili olduğunu öne süren Esad, bu gelişmeyi ayrıca değerlendirmek yerine bunların hepsini bir bütün olarak ele almak gerektiğini söyledi. Epstein'in Cezaevi'nde intihar ederek öldüğünün söylendiğini ancak İngiliz ve Amerikan yönetimlerindeki kişilerle ilgili olarak çok önemli şeyler bildiği için öldürüldüğünü iddia eden Esad, bu kişilerin rollerini tamamladıklarını ve o yüzden de ortadan kaldırıldıklarını dile getirdi.

Artık yük olmaya başladılar

Esed, bu kişilerin rollerini tamamladıktan sonra kendilerini ortaya çıkaran ülkelere yük olmaya başladıklarını belirterek böyle insanların doğal yollarla öldüklerine ya da intihar ettiklerine inanmanın mümkün olmadığını ifade etti. Esed, bu kişilerin bildikleri gerçeklerin de onlarla beraber ölmesi için öldürüldüğünü öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@