Fransa İngiltere ve Almanya'dan ortak Ortadoğu çağrısı

ABD tarafından İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından ABD ve İran arasında başlayan gerilim karşılıklı tehditlerle artarak sürüyor. Ortadoğu'da bir savaşın başlaması an meselesi gibi görünürken Almanya, Fransa ve İngiltere ortak bir çağrı yayınlayarak bütün tarafları itidalli olmaya ve sorumluluk almaya davet etti.

DÜNYA 07.01.2020, 09:11 Melek Eren
Fransa İngiltere ve Almanya'dan ortak Ortadoğu çağrısı

ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında İranlı General Kasım Süleymani’nin hayatını kaybetmesi ile birlikte Ortadoğu'da gerilim tırmanmaya başladı. ABD ve İran arasında karşılıklı olarak tehditler devam ederken Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ortak bir açıklama yaparak tarafları itidalli olmaya davet etti.

Tansiyonun acilen düşünülmesi gerekiyor

ABD'nin Süleymani’yi öldürmesinin ardından bölgede başlayan gerilim ile ilgili açıklama yapan üç lider, bölgedeki tansiyonun acilen düşürülmesi gerektiğini belirterek Irak'taki mevcut şiddet sarmalının bir an önce durulması gerektiğine dikkat çekti. 3 ülkenin bütün taraflarda görüşmelere devam etmeye hazır olduğunun belirtilen belirtildiği açıklamada, iki tarafta itidalli olmaya davet edildi.

Nükleer anlaşma hatırlatıldı

Üç lider yaptıkları açıklamanın devamında İran'ın herhangi bir şiddet eğiliminden kaçınması gerektiğini belirterek 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki sınırları uyumaya çağırdı. Diğer yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı ayrı bir açıklama daha yayınlayarak 3 ülkenin İran nükleer Anlaşması ile ilgili bugün bir görüşme gerçekleştireceğini duyurdu.

Sınırlara uymayacağını açıklamıştı

İran Pazar günü bir açıklama yaparak 2015 yılında imzalanan yükler anlaşmadaki Uranyum zenginleştirme sınırlarına uyumayacağını duyurmuştu. İran'ın bu açıklamasının ardından da ABD’den üst üste tehditler gelmeye devam etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@