Grip salgını 81 kişiyi hayattan kopardı

İran’da grip salgınından dolayı Eylül ayından itibaren 81 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

DÜNYA 08.12.2019, 01:10 Sema Topbaş
Grip salgını 81 kişiyi hayattan kopardı

İran’da grip salgınından dolayı Eylül ayından itibaren 81 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. İran Sağlık Bakanı Yardımcısı olan Ali Rıza Reisi’nin yaptığı açıklamada, yaşanan grip salgını sebebiyle Eylül ayından bu tarihe kadar 81 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

8 Bin Kişi Hastaneye Başvurdu

İran’ın resmi haber ajansı olan IRNA’ya açıklamalarda bulunan İran Sağlık Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Reisi, salgın sebebiyle Eylül ayından bu tarihe kadar toplamda 81 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Son bir hafa içerisinde salgından dolayı hastaneye başvuranların sayısının ise 8 bin 333 kişiye ulaştığını belirtti. Salgın sebebiyle hastaneye başvuranların yarısının nefes darlığı şikayeti olduğunu söyleyen Reisi, bu kişilerin 2 günden fazla hastanede tedavi gördüğünü aktardı.

banner32

Sağlık Bakanlığı’ndan Vatandaşlara Uyarı

Grip salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunan İran Sağlık Bakanlığı vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Yapılan uyarılarda, salgına yakalanan hastaların dinlenmeleri, hijyen koşullarına uymaları ve hiç kimseyle tokalaşmamaları söylendi. Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi’de grip salgınının kontrol altına alınabilmesi için vatandaşların Bakanlığın verdiği tavsiyelere uymasının önemli olduğunun altını çizdi. Ülkede geride bıraktığımız hafta grip salgınından ölen 25 kişi olduğunu aktaran Reisi, bu sayının Eylül ayından bu yana 81’e yükseldiğini belirtti.

Domuz Gribi Salgını Tespit Edilmişti

Öte yandan İran’da son aylarda Mazendaran, Kirman, Gülistan, Kehguliye-Buyer Ahmed ve Ahvaz eyaletlerinde domuz gribi tespit edilmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@