Günlerdir söndürülemeyen Çernobil'deki yangın nükleer atıkların olduğu bölgeye yaklaştı

Çernobil faciasının meydana geldiği bölgede çıkan yangın günlerdir söndürülemiyor. Yangının Nükleer santralin atık depolarına doğru ilerliyor

DÜNYA 14.04.2020, 06:32 14.04.2020, 07:11 Sinan Kılıç
Günlerdir söndürülemeyen Çernobil'deki yangın nükleer atıkların olduğu bölgeye yaklaştı

Ukrayna' da 4 Nisan'dan beri söndürülemeyen yangın Çernobil faciasının yaşandığı bölgede hızla devam ediyor. Yangının terkedilmiş nükleer atıkların olduğu bölgeye hızla yöneldiği ve yaklaşık 1 km mesafeye kadar yaklaştı.

çernobil nükleer yangın  

4 nisanda başlayan yangın hızla genişliyor ve durdurulamıyor. Yangın 34 hektarlık alanı yok ettiği ve ayrına terk edilmiş nükleer santral atıklarının olduğu depoya 1 km yakınlıkta olan yangının ise 12 hektarlık alanı kül etti.

çernobil nükleer yangın

Yangının terkedilmiş olan nükleer atık deposuna sadece 1 km mesafesinin kaldığı ve bunun büyük tehtid olduğu bildiriliyor. Yangının Nükleer atık deposuna ulaşması halinde radyasyon riskinin ortaya çıkacağı öngörülüyor.

çernobil nükleer yangın

banner32
Yangından dolayı gökyüzünü kaplayan yoğun duman yangının ulaştığı ve zarar verdiği alanların görüşünü kapatıyor. Bu nedenle yangının kapladığı alan tam olarak tespiti mümkün olmuyor.

Önceki hafta yetkililerin yaptığı açıklamada ise, yangın bölgesindeki radyasyonun olması gereken seviyenin tam 16 kat daha fazla olduğunu belirtmişlerdi.

çernobil nükleer yangın

Çernobil faciası nedir 

26 nisan 1986'da meydana gelen patlama Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük nükleer patlama olarak bilinir. Patlamadan sonra etkileri uzun süre devam etmiş ve bundan Türkiye ve özellikle Karadeniz bölgesi oldukça etkilenmişti.

Yangın söndürülmez ise ne olur

Yangın söndürülemez ve terk edilmiş nükleer atıkların olduğu bölgeye ulaşır ise mevcut radyasyon oranının 16 kat fazlası olan radyasyon daha da yükselir ve atıkların alev alması ile bu çok daha ciddi boyutta radyasyon yükselmesi meydana gelebilir. Terkedilmiş olan nükleer atık depolarında neler olduğu tam olarak bilinmese de tehlike oldukça büyük.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@