Gürcistan'da protestocularla polis çatıştı 18 gözaltı

Gürcistan'da seçim sisteminde değişikliğe gidilmesi parlamentoda reddedilince parlamento binası etrafında toplanan göstericiler, protesto eylemlerinde bulundu.

DÜNYA 19.11.2019, 23:41 04.12.2019, 18:33 Şener Koştu
Gürcistan'da protestocularla polis çatıştı 18 gözaltı

Gürcistan'da seçim sistemindeki değişikliğin parlamento tarafından reddedilmesini parlamento binası önünde protesto eden eylemcilere polis çok sert müdahale etti. Polisin müdahalesinde 3 kişinin yaralandığı, 18 eylemcinin ise gözaltına alındığı öğrenildi.

İktidar Destek Vermedi

Gürcistan’da mevcut seçim sisteminde 2020 yılından itibaren değişiklik yapılmasını ve seçimlerin nispi temsil sistemi usulü yapılmasını öngören yasa teklifi, iktidarda bulunan Gürcistan Hayali Patisinin desteğini alamayınca parlamento tarafından reddedildi. Yasa teklifini parlamentonun kabul etmemesinin ardından parlamento binası önüne gelen Gürcistan halkı, parlamento binası önünde çadır kurarak iki günden beri eylemlerini sürdürüyordu. Dün akşam saatlerinde eylemcilere polis müdahalesi gerçekleşince eylemciler ile polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Polis Biber Gazı Kullandı

Polis tarafından eylemcilere parlamento binasının etrafını terk etmeleri yönünde çağrıda bulunuldu. Bunun üzerine Özgürlük Meydanı’na gitmek isteyen eylemcilere polis müsaade etti. Burada eylemlerini sürdürmek isteyen eylemcilere polis, dağılmaları yönünde tekrar çağrı yaptı. Polisin çağrısından sonra eylemciler dağılmayınca polis ile eylemciler arasında arbede çıktı.

Polisin eylemcilere müdahalesi esnasında yaralanan polisler oldu. Yaşanan arbedede polis, biber gazı kullanarak eylemcileri dağıttıktan sonra eylemcilerin yollara kurmuş olduğu barikatları da kaldırarak yolları trafiğe tekrar açtı.

Polisin eylemcilere yönelik müdahalesiyle ilgili bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, “Polisin eylemcilere müdahalesi dün akşam saatlerinde gerçekleşti. Polis ile eylemciler arasında çıkan arbedede 18 eylemciye gözaltı işlemi uygulandı.” denildi.  

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da polis ile eylemciler arasında çıkan çatışmada biri polis olmak üzere 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yorumlar (1)
Ferdi 8 ay önce
Evet şimdi başlıyor kazanlar kaynamaya. Yeni düzen bunu gerektiriyor tabi
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@