Heykel Yıkanı 10 Yıl Hapse Tıkarım

Amerika George Floyd protestoları kölecilik, ırkçılık, sömürgecilikle bağlantılı tarihi kişiliklerin heykellerinin yıkılması furyasını beraberinde getirirken, Başkan Trump heykel yıkanları tutuklatıp 10 sene hapse koymakla tehdit etti.

DÜNYA 23.06.2020, 15:59 Kadir Kurtay
Heykel Yıkanı 10 Yıl Hapse Tıkarım

Twitter'hesabın üzerinden açıklama yapan Amerikan Başkanı Donald Trump, silahsız siyah yurttaş George Floyd'un beyaz polis tarafından boğularak öldürülmesinin tetiklediği protestoların beraberinde getirdiği heykel yıkma furyasına yumruğunu gösterdi.

ABD BAŞKANI TRUMP, HEYKELLERE VERİLEN ZARAR İÇİN FEDERAL HÜKÜMETE TAM YETKİ VERDİM

Trump, Gazi Anıtı Koruma Yasası veya bununla alakalı benzer yasalara göre 10 seneye kadar hapis cezası istenen anıt, heykel veya bu tür federal mülkiyeti yıkanların yakalanması için federal hükümete yetki verdim diye tweet'ledi.

banner32
​Trump'ın sert sözleri, 1830'larda 60 bin yerli Amerikalının topraklarından sürüldüğü ve binlercesi ise öldüğü Gözyaşı Yolu denen tehcirin emrini veren dönemin başkanı Andrew Jackson'ın başkent Washington DC'de heykelinin yıkılmaya çalışılmasından sonra geldi.

EYLEMCİLER, JACKSON HEYKELİNİ YIKMAYI BAŞARAMAMIŞTI

Daha önce ABD Trump, o dönemin popülisti Jackson'ın esin kaynağı vede kahramanı olduğunu, onda kendi yansımasını gördüğünü söylemişti.

Dün polisin sert şekilde müdahale yaptığı eylemciler, zincire vurmalarına rağmen Jackson heykelini yıkmayı başaramamıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@