Hollanda’da kimliklerde cinsiyet bilgisinin kalkacağı tarih belli oldu!

Hollanda’da alınan yeni kararla kimlik kartlarında artık cinsiyet bilgisi yer almayacak.

DÜNYA 06.07.2020, 20:07 Sema Topbaş
Hollanda’da kimliklerde cinsiyet bilgisinin kalkacağı tarih belli oldu!

Hollanda’da alınan yeni kararla kimlik kartlarında artık cinsiyet bilgisi yer almayacak. Kimliklerdeki cinsiyet ibaresinin 2024 yılından itibaren kalkacağı belirtilirken söz konusu düzenlemenin pasaportlar için geçerli olmayacağı bilgisine yer verildi.

Kimliklerdeki Cinsiyet Bilgisi Kaldırılacak

Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Engelshoven’in parlamentoya yazdığı bir mektupta, kimliklerdeki cinsiyet bilgisinin 2024-2025 yıllarında kalkacağını bildirdiği öğrenildi. Söz konusu kararla birlikte Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde cinsiyet bilgisi pasaportlarda geçerli olmaya devam edecek.

LGBT Örgütleri Talep Ediyordu

Hollanda’da LGBT örgütleri oldukça uzun bir zamandır kimliklerdeki cinsiyet bilgilerinin kaldırılmasını talep ediyordu. Yeni düzenlemeyi açıklayan Engelshoven, söz konusu düzenlemenin neredeyse hiçbir sonucu olmayacağını söyleyerek, ülkede ‘Cinsiyet belirlenemiyor’ adı altında üçüncü kategori belirtilen insanların var olduğunu ancak bu insanların mahkemelere başvurmak zorunda kaldıklarını belirtti. 

banner32
Hollanda ve Cinsiyet

‘İnsanlar Kimliklerini Kendilerini Oluşturmalı’

Söz konusu düzenleme ile mümkün olan her yerde gereksiz cinsiyet kaydını sınırlamayı hedeflediklerini söyleyen Engelshoven, insanların kimliklerini kendisinin oluşturması gerektiğini belirterek, ‘İnsanlar a*tam bir özgürlük ve güvenlik içinde yaşamalı.’ ifadelerine yer verdi. 

2024-2025 Yılları İşaret Edildi

Hollanda'da kimiklerdeki cinsiyet bilgisinin kaldırılacağı tarih için 2024-2025 yılları işaret edildi. 


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@