İngiltere'den korkutan açıklama: Koronavirüste ikinci dalga 2,5 kat daha güçlü olabilir

Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili İngiltere çok kritik bir açıklama yaptı. Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Tıp Okulu (LSHTM) tarafından yapılan araştırmaya göre okulların tamamen veya kademeli olarak açılması ve sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesi halinde koronavirüs salgınında ikinci dalga 2.2-2,5 kat daha fazla güçlü olabilir.

DÜNYA 10.06.2020, 14:36 Şener Koştu
İngiltere'den korkutan açıklama: Koronavirüste ikinci dalga 2,5 kat daha güçlü olabilir

İngiltere'de bilim adamları tarafından yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili çok kritik bir açıklama yapıldı. Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Tıp Okulu tarafından yapılan araştırmaya göre geniş kapsamlı ve etkili bir test sistemi uygulanmazsa,okullar tamamen veya Haziran- Temmuz aylarında kademeli olarak açılmaya başlanırsa, insanların temasları takip edilmez ve sosyal mesafe kuralı ihlal edilirse koronavirüs salgınında ikinci dalga 2.2-2,5 kat daha güçlü olabilir. Bilim adamları tarafından testlerin önemi üzerinde özellikle duruldu.

banner32

Test Konusunda Hükümet Eleştiriliyor

İngiltere 28 Mayıs tarihinden beri 'Test and Trace' olarak adlandırılan sistemi kullanıyor. Bu sistemin, normalleşme sürecine katkıda bulunduğu ifade ediliyor. İngiltere'de SAGE tarafından yayımlanan belgelere göre İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu'na (PHE) bağlı sistemler, yeni tip koronavirüs test sonucu pozitif olan hastanın temas halinde olduğundan şüphelenilen 5 kişiden fazlasını takip edemiyor. Kapasite yetersizliğinden dolayı da test sayılarının hükümet tarafından düşürüldüğü söylenmişti. İngiliz hükümeti, salgın sürecinde çok az test yapılmasından dolayı yoğun şekilde eleştirilmişti. Test sayılarının yetersiz olması hükümetin salgınla mücadelesindeki en önemli eksikliği olarak görülüyor.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@