İngiltere İstanbul'da ölü bulunan ajan için Rusya'yı suçluyor

İngiliz Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Tugendhat İstanbul’da ölü bulunan İngiliz ajanı için suçladı.

DÜNYA 12.11.2019, 14:33 Kübra Kozbay
İngiltere İstanbul'da ölü bulunan ajan için Rusya'yı suçluyor

İngiliz Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat, geçtiğimiz gün İstanbul Karaköy'de cesedi bulunan İngiliz asker James Le Mesurier'in ölümünde Rusya'nın parmağı olduğunu öne sürdü. Tugendhat, Finansal Times gazetesine yaptığı açıklamada Le Mesurier’in ölümü ile ilgili olarak Suriye'de insan haklarını savunma konusunda kahramanca işler yaptığını ve bu nedenle de çok fazla düşman kazandığını söyledi. Ayrıca Tugendhat, ölü bulunan ajanın Rus yetkililer tarafından sık sık terör örgütleri ile ilişkili olmakla suçlandığını ve Hedef gösterildiğini dile getirdi.

Soruşturmaya İngiliz yetkililer de dahil olsun

banner32
Le Mesurier’in İstanbul’da ölü bulunmasına ilişkin yürütülen soruşturmaya İngilizce yetkililerin de dahil olması gerektiğini belirten Tugendhat, bunun İngiltere için oldukça önemli olduğunu savundu.  Diğer yandan İngiltere'de yayın yapan Daily Telegraph gazetesi İngiliz hükümetinin ve istihbarat örgütlerinin Le Mesurier'in ölümüyle ilgili olarak yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini fakat ölüm nedeni ile ilgili bir hükme varmak için erken olduğunu yazdı. İsmi açıklanmayan bir Suriye uzmanının görüşlerine de haberinde yer veren gazete, İngiliz ajanın akıl almaz bir baskı altında olduğunu ve hedef haline getirildiğini aktardı.

Başarıları nedeniyle kraliçe nişan vermişti

Suriye'de İnsani yardım için faaliyet gösteren beyaz baretliler ismi ile tanınan yardım örgütünün kurucusu olarak dünyaca bilinen Le Mesurier, Suriye'de yaptığı işler nedeniyle 2016 yılında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’ten Britanya İmparatorluğu nişanını almıştı. Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada Le Mesurier, İngiltere'nin dış istihbarat servisi olan MI6’nın çalışan olarak suçlanmış aynı zamanda Balkanlar ve Orta Doğu operasyonlarında görev aldığı öne sürülmüştü. Le Mesurier'in Singapur'da asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği ve İngiltere'nin en ünlü askeri Akademisi olan Sandhurst’tan mezun olduğu daha sonra da birçok ülkede görev yaptığı öğrenildi. İstanbul Karaköy'de bulunan evinin önünde cesedine ulaşılan Le Mesurier’in, ölümü sırasında geçen yıl evlendiği eşinin de evde olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@