İngiltere Osmanlı gibisiniz diyerek Türkiye'ye teşekkür etti

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye, İngiltere'ye yardım elini uzattı. İngiltere ise Osmanlı gibisiniz diyerek Türkiye'ye teşekkür etti.

DÜNYA 12.04.2020, 11:06 Şener Koştu
İngiltere Osmanlı gibisiniz diyerek Türkiye'ye teşekkür etti

Türkiye, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında İngiltere'ye tıbbi yardım gönderdi. İngiltere'ye yapılan tıbbi yardımla ilgili bir açıklama yapan İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton, Osmanlı gibisiniz diyerek Türkiye'ye teşekkür etti.

Fotoğrafları Twitter Hesabından Paylaştı

Türkiye tarafından yapılan tıbbi yardımın fotoğraflarını resmi twitter hesabından paylaşan İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya 250 bin kişilik koruyucu ekipman hediyelerinden dolayı teşekkürlerimi iletmek isterim. Türkiye'den gönderilen 14 tonluk yardım, İngiltere ile Türkiye arasındaki dostluğun gücünün ifadesidir." dedi. 

Sosyal Medya Hesaplarından Teşekkür Yağdı

Türkiye tarafından İngiltere'ye yapılan tıbbi yardım yazılı ve görsel basında geniş yer bulurken, tıbbi yardımla ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunan İngilizler, Türkiye'ye teşekkür etti. 1845 senesinde İrlanda'da yaşanan 'Büyük Kıtlık' felaketinde Osmanlı'nın İrlanda'ya yaptığı yardıma değinen Sean McGrinder ismindeki twitter kullanıcısı, "Bugün yapılanın aynısı kıtlık zamanında İrlandalılar için yapılmıştı. Bravo Türkiye." ifadeleriyle Türkiye'ye karşı minnettarlığını ifade etti.

İngiliz Hükümeti Eleştiriliyor

banner32
İngiltere'de sağlık çalışanları, kişisel koruyucu ekipman sıkıntısından dolayı hükümete eleştiriler yağdırıyor. Ülkede salgının görüldüğü günden bugüne kadar 19 sağlık çalışanı KOVID-19 virüsünden dolayı hayatını kaybetti. Hükümete yapılan eleştirilerle ilgili bir açıklama yapan İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, "İnsanlar sürecin başarısız olduğunu düşünüyorlarsa özür dilerim." ifadelerine yer verdi.  

Koruyucu Ekipmana İhtiyaç Var

Cuma günü bir basın toplantısı düzenleyen İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock,"Koruyucu ekipmanlara çok ihtiyacımız var. Koruyucu ekipmanları değerli kaynak olarak görmeliyiz. Bu ekipmanlar klinik gereksinimlerde kullanılmalı." diyerek koruyucu ekipman sıkıntısı olduğuna vurgu yapmıştı.  

Mevlana'nın Sözlerine Yer Verildi

Küresel bir salgına dönüşen COVID-19'un en fazla etkilediği ülkelerin başında gelen İngiltere'ye Türkiye tarafından tıbbi yardım yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan tıbbi yardım malzemelerinin içerisinde N95 maske ve tulum bulunuyor. Türkiye, İngiltere'ye gönderdiği yardım paketlerinin üzerine Mevlana'nın, 'Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.' ifadelerini Türkçe ve İngilizce yazdırdı. Türkiye, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsmında daha evvelde İspanya, Kuzey Makedonya, İtalya, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kosova'ya tıbbi yardım göndermişti.   

Yorumlar (1)
aslan 4 ay önce
osmanlı gibi degil zaten osmanlıyız ..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@