Irak ABD askerlerinin çekilmesi için resmi adımı attı

ABD-İran arasındaki gerilim devam ederken Irak Başbakanlığı ülkede bulunan ABD askerlerinin çekilmesi için daha önce talepte bulunmuş ancak bu talep kabul edilmemişti. Irak bu kez ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi için Beyaz Saray’a talepte bulundu.

Irak ABD askerlerinin çekilmesi için resmi adımı attı

ABD-İran arasındaki gerilim devam ederken Irak Başbakanlığı ülkede bulunan ABD askerlerinin çekilmesi için daha önce talepte bulunmuş ancak bu talep kabul edilmemişti. Irak bu kez ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi için Beyaz Saray’a talepte bulundu. Kasım Süleymani suikasti sonrasında ABD-İran arasında tansiyon yükselmeye devam ederken Irak Başbakanlığı yeni bir adım atarak ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi için bir mekanizma oluşturulması talebinde bulundu.

Irak’tan ABD Askerleri İçin Resmi Talep

Irak Başbakanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Abdülmehdi’nin Irak’ta bulunan ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi için bir mekanizm formüle edilmesini yaptığı telefon görüşmesinde ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya bildirdiğini belirtti. ABD-İran geriliminin en yakın şahidi olan Irak daha öncede ülkesinde bulunan askerler için bölgeyi terk etme duyurusunu yayınlamıştı. Kasım Süleymani operasyonunun hemen sonrasında Bağdat Yönetimi harekete geçmiş ve ülkesinde bulunan ABD askerlerinin hemen ülkeyi terk etmesini istemişti. Ancak bu talep ABD tarafından olumsuz sonuçlanmış ve ABD Irak’tan çekilmeyeceklerini belirtmişti.

Ülke Egemenliğinin İhlal Edildiği Söylenmişti

ABD tarafından düzenlenen operasyonla İran Devrim Muhafızları Kudüs Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrasında Irak Başbakanı Abdülmehdi bir açıklama yapmış ve Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini söylemişti. Şimdi gözler Irak Başbakanlığının askerlerin çekilmesi için bir delegasyon göndermesini talep ettiği ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelecek yanıta çevrildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@