Irak'taki Amerikan bölgelerine Katyuşa füzesiyle saldırıldı

Irak'taki ABD bölgelerine Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendi. Saldırılarda ölen olmazken, Irak polisi tarafından yapılan açıklamada 5 kişinin yaralandığı iddia edildi.

DÜNYA 05.01.2020, 00:15 Şener Koştu
Irak'taki Amerikan bölgelerine Katyuşa füzesiyle saldırıldı

ABD Büyükelçiliği ile Amerikan askerleri tarafından üs olarak kullanılan Beled askeri üssüne katyuşa füzesi fırlatıldı. Katyuşa füzesiyle saldırının düzenlendiği dakikalarda Bağdat’ın Cedriye bölgesine de füzeli saldırı düzenlendi. Cedriye bölgesine düzenlenen füzeli saldırıda 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bölgeden Patlama Sesleri Geldi

Amerikan askeri üssüne düzenlenen füzeli saldırıya tanık olanlar, Reuters haber ajansına verdikleri röportajlarda bölgeden iki defa çok yüksek patlama sesi duyduklarını ifade ettiler. Füzeli saldırının Yeşil Bölge’nin hangi kısmına düzenlendiğine yönelik herhangi bir bilgi verilmedi. Irak polisi tarafından yapılan ilk açıklamalarda ise füzeli saldırılarda ölen veya yaralanan olmadığı bilgisine yer verildi.   

Roket Olma İhtimali

banner32
Reuters haber ajansının füzeli saldırılarla ilgili ilk edindiği bilgiler Yeşil Bölge’ye Rus yapımı Katyuşa tipi füze fırlatıldığı yönünde olsa da Rus RT ise Amerikan Büyükelçiliğine gitmekte olan trafiğe kapalı yolun olduğu bölgeye roket veya füze fırlatılmış olabileceğini açıkladı. Bölgede ABD Büyükelçiliği ile ABD’li askerlerin yer aldığı Beled askeri üssü bulunuyor.  

Irak Ordusu 5 Yaralı Var

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Irak ordusu, “ABD Büyükelçiliği’nin de yer aldığı Bağdat’taki Yeşil Bölge ile Bağdat Havalimanı’nın da olduğu Cedriye Mahallesi’ne ve ABD askerlerinin bulunduğu Beled Askeri Üssü’ne Katyuşa füzeleriyle saldırıldı. Saldırılarda hayatını kaybeden olmadı.” dese de Irak polisi tarafından yapılan açıklamada füzeli saldırılarda 5 kişinin yaralandığı bildirildi.  

Katyuşa Bir Füze mi?

Sovyet yapımı birçok namlulu roketatar olan Katyuşa, II. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği tarafından kullanılmış ve fırlatıldığında çıkardığı ıslığa benzer ses nedeniyle Almanlar tarafından Katyuşa’ya ‘Stalin’in Orgu’ adı verilmişti. Adını ünlü Rus türküsü Katyuşa’dan alan Katyuşa füzesi, uzun bir süre II. Dünya Savaşı’nın sırlarından biri oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@