İran çok yakında daha sert intikam alacağız

İran, General Kasım Süleymani'nin öldürülmesini bir türlü hazmedemiyor. Irak'taki ABD üslerine düzenlenen füzeli saldırının ardından intikam açıklamalarını sürdüren İran, daha sert intikam alacaklarını söyledi.

DÜNYA 09.01.2020, 19:41 Şener Koştu
İran çok yakında daha sert intikam alacağız

Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından düzenlenen füzeli suikastle Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürülmesinin ardından açıklamalarda bulunan Devrim Muhafızları Ordusu Komutanlarından Abdullah Araghi, “Çok yakında daha sert intikam alacağız.” diyerek ABD’yi açık açık tehdit etti.

ABD’nin İş Birliği Teklifine ‘İnanılmaz’ Yanıtı

banner32
İran’ın BM temsilcisi ise ABD Başkanı Trump tarafından yapılan iş birliği hakkında görüşlerini belirtti. Bu teklif hakkında ‘inanılmaz’ değerlendirmesini yaptı. İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından biri ise ‘çok yakında daha sert bir intikam alacağız’ açıklamasını yaptı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bir mektup gönderen ABD yönetimi, İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin meşru müdafaa olduğunu savunarak yükselen tansiyonun düşürülmesi için İran ile ön koşulsuz ciddi müzakerelere başlayabileceklerini belirtmişti.

Mesaj İsviçre Hükümeti Üzerinden Gönderildi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, General Kasım Süleymani’nin füzeli saldırıyla öldürülmesinden sonra ABD yönetimi tarafından İsviçre hükümeti aracılığıyla kendilerine bir mesaj iletildiğini ifade etti. ABD’nin İran’daki diplomatik temsilcisi olan İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi’nin gün içerisinde iki defa bakanlığa çağrıldığını ifade eden Musevi, “ABD tarafından gönderilen mesaja gerekli yanıt kendisine verildi.” dedi.  

Tahran Ders Vermeyi Sürdürecek

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonra yerine halef olarak atanan Tuğgeneral İsmail Kaani, “Tahran, ders vermeyi sürdürecek.” şeklinde konuştu.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@