İran'da düşen yolcu uçağında 176 kişi öldü

İran'ın başkenti Tahran'dan kalkan ve Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmekte olan yolcu uçağı, kalktıktan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta bulunan 176 kişi yaşamını yitirdi.

İran'da düşen yolcu uçağında 176 kişi öldü

Ukrayna Havayollarına ait olduğu belirtilen Boeing 737 tipi yolcu uçağı İran’ın başkenti Tahran’da düştü. Yolcu uçağında bulunan mürettebat dahil 176 kişi yaşamını yitirdi. Uçak kazasından sonra açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, uçak kazasında yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı diledi. Ukrayna Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada ise 9’u kokpit görevlisi olmak üzere toplam 11 Ukrayna vatandaşının öldüğü ifadelerine yer verildi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise uçakta 10 İsveç, 82 İran, 63 Kanada, 4 Afgan, 3 Alman ve 3 Birleşik Krallık vatandaşının seyahat ettiğini açıkladı.   

Kiev’e Gidiyordu

İran’ın başkenti Tahran’daki İmam Humeyni Havalimanı’ndan kalkan yolcu uçağının Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gittiği bildirildi. Mürettebatla birlikte 176 kişinin seyehat ettiği uçak, kalktıktan kısa bir süre sonra irtifa kaybetmeye başlayarak Tahran yakınındaki Parand bölgesine düştü. Yolcu uçağında bulunan 176 kişiden kurtulan olmadığı bildirildi.

Uçakta Hiçbir Sorun Yoktu

Ukrayna Uluslararası Havayolları tarafından yapılan açıklamada uçakta hiçbir problemin olmadığı ileri sürüldü. Ayrıca uçağın kokpit ekibinin gayet deneyimli personel olduğuna ve düşen uçağın en iyi uçaklardan biri olduğuna da açıklamada değinildi.

Ölüler Toplandı

Uçak kazası sonrası İran devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, PS-752 sefer sayılı yolcu uçağının kalktıktan kısa bir süre sonra düştüğünü ve yaşanan kazada kurtulan olmadığını ifade etti. Kulivend, kazada hayatını kaybeden mürettebatın ve yolcuların toplandığını ve adli tıp kurumuna gönderileceğini de söyledi.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@