İran'da sokağa dökülen halk rejim karşıtı gösteriler yapıyor

İran, Tahran'dan kalktıktan kısa bir süre sonra düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının yanlışlıkla füzeyle vurulduğunu itiraf etti.

İran'da sokağa dökülen halk rejim karşıtı gösteriler yapıyor

İran’ın başkenti Tahran’da füzeyle düşürülen Ukrayna uçağında yaşamını yitirenler için düzenlenen anma töreni rejim karşıtı gösteriye dönüşünce sıcak saatler yaşandı.

Rejim Karşıtı Sloganlar Ortalığı İnletti

Başkentte bulunan Emir Kebir Ünivertesinin önünde İran tarafından füzeyle düşürülen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında yaşamını yitiren yolcular için düzenlenen anma töreninde rejim karşıtı sloganlar atılınca ortalık karıştı. Anma töreninde toplanan kalabalık ‘Devrim Muhafızları utan, İran’ı rahat bırak’, ‘Diktatöre ölüm’ ‘Yalancılar istifa’ sloganları atarken, Silahlı kuvvetler genel komutanı Hamaney’i fitnecilikle suçlayarak istifaya davet ettiler.

Özel Harekat Polisleri Müdahale Etti

Anma töreni için toplanan öfkeli kalabalık tarafından sert sloganlar atılmaya başlanınca İran Özel Harekat Polisleri, göstericilere müdahale etti. Gösterinin yapıldığı yolları kapatan polis, vatandaşlarında gösteri alanına doğru gitmesini engelledi.

Gerçekleri Gizlediler

İran’ın reformist siyesetçileri, Ukrayna Havayolları’na ait uçağın yanlışlıkla düşürülmesine rağmen 3 gün süresince gerçeklerin gizlenmesine tepki gösterdiler. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yapan reformist siyasetçilerden Mustafa Taczade, “Mir Hüseyin Musevi, Ali Ekber Haşimi Rafsancani ve Muhammed Hatemi dönemlerinde bakan yardımcılığı görevlerinde bulundum. Bu nedenle devlet işlerinin nasıl yürüdüğü hakkında bilgim var. Ülkemde örtbasın, yalan dolanın bu kadar revaçta olduğuna kesinlikle inancım yoktu. Bu hale neden ve nasıl geldiğimizi düşünüyorum. Milletimden özür dilerken, çok üzgün olduğumu ifade ediyorum.” dedi.

ABD Kadar Olamadık

Tahran Üniversitesi’nin siyaset bilimci öğretim üyesi Prof. Dr. Sadık Zibakelam, “Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının füzeyle düşürülmesi ABD’nin 1988 yılında İran’a ait Airbus uçağını düşürmesiyle çok benzerlik gösteriyor. Ancak ABD yetkilileri, yaptığı yanlışı anladığı vakit hemen itiraf ederek gizleme yoluna gitmediler. Biz, dünyaya ve insanlara 3 gün boyunca yalan söyledik. Propagandamızı yapan insanlar tarafından millete komplo teorileri anlatıldı.” ifadelerine yer verdi.    

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@