İran Devrim Muhafızları Ukrayna uçağını neden düşürdüklerini açıkladı

İran Devrim Muhafızları Komutanı, Ukrayna uçağının düşmesiyle ilgili olarak açıklama yaptı. Ukrayna uçağını füze sandıkları için kendilerinin düşürdüğünü itiraf etti.

DÜNYA 11.01.2020, 15:16 Sema Topbaş
İran Devrim Muhafızları Ukrayna uçağını neden düşürdüklerini açıkladı

İran Devrim Muhafızları Komutanı, Ukrayna uçağının düşmesiyle ilgili olarak açıklama yaptı. Ukrayna uçağını füze sandıkları için kendilerinin düşürdüğünü itiraf etti. İran’da düşen Ukrayna yolcu uçağına ilişkin çok önemli bir açıklama yapıldı. İran Devrim Muhafızları Komutanı Hacızade, Ukrayna’ya ait yolcu uçağının kendileri tarafından düşürüldüğünü itiraf etti. Hava savunma sistemlerinin yolcu uçağını Cruise füzesi sandığını ve bu sebeple vurduğunu açıkladı. Hacızade, füzenin seyir füzesi olarak algılandığını ve kısa menzilli füze tarafından vurulduğunu ifade etti. İran yönetiminin ise düşen Ukrayna yolcu uçağının kara kutusunu Fransa’ya gönderme kararı aldığı da öğrenildi. İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise uçağın “istenmeyen” füze tarafından insani bir hata yoluyla vurulduğu belirtildi.

Ukrayna Tepki Gösterdi

banner32
Yolcu uçağı düşürülen Ukrayna’dan ise olayın açıklanmasının ardından ilk tepki geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, İran’dan diplomatik olarak özür beklediklerini ve tazminat ödemeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca olaya ilişkin sorumluların da ceza alması gerektiğini ifade etti. Düşürülen yolcu uçağında ise 176 kişi bulunuyordu ve hepsi uçağın düşmesi sonucunda hayatını kaybetti.

Kenarı Bırakılacak Bir Mesele Değil

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise olaya ilişkin çok önemli bir açıklama yaptı ve uçağın İran Devrim Muhafızları tarafından yanlışlıkla düşürülmesine tepki gösterdi. Uçağın düşürülmesinin kenarı bırakılacak bir mesele olmadığını ve bu affedilemez yanlışı yapanların gerekli cezayı alması gerektiğini söyledi.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@