İran televizyonu ABD üssüne füzeli saldırılarda 80 ABD askeri öldü

İran, Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından beklenen intikam hamlesini yaptı. Irak'taki ABD üslerini 15 füzeyle vuran İran, 80 ABD askerinin öldüğünü açıkladı.

DÜNYA 08.01.2020, 11:48 Şener Koştu
İran televizyonu ABD üssüne füzeli saldırılarda 80 ABD askeri öldü

ABD’nin, Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’yi Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği saldırıyla öldürmesinin ardından dünya gündemine bomba gibi düşen ABD – İran geriliminde yaşanan sıcak gelişmelerden savaş sinyalleri geliyor.

Süleymani’nin Öldürülmesi Stratejik Hata

General Kasım Süleymani’nin, ABD tarafından düzenlenen füzeli saldırıyla öldürülmesinin ardından açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “ABD’nin, General Kasım Süleymani’yi düzenlediği füzeli saldırı ile öldürmesi stratejik hatadan başka bir şey değildir. ABD, Kasım Süleymani’ye yönelik bu saldırı ile Irak’ın egemenliğini ihlal ettiği gibi Irak halkına hakaret etmiş, İran halkının ise asla affedemeyeceği bir cinayet işlemiştir. Bu cinayet ile büyük bir stratejik hata yapan ABD yönetimi, bu cinayetin sorumluluğunu taşımaktadır. ABD’liler şunu çok iyi bilsin ki bölgenin tümünde güvenlikleri ve çıkarları tehlike altındadır. ABD, bu büyük cinayetin sorumlusu olarak bedelini elbet ödeyecektir.” şeklindeki açıklamalarıyla ABD’ye yönelik saldırının sinyalini verdi.

Ortadoğu Alev Topu

banner32
General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonra intikam yeminleri eden İranlı yetkililerden beklenen ABD hamlesi geldi. İran, Irak’ta bulunan ABD üslerine 15 füze ateşledi. ABD üslerine düzenlenen füzeli saldırılarla ilgili açıklamalarda bulunan İran televizyonu, fırlatılan 15 füzenin hedeflerini vurduğunu ve 80 Amerikalı teröristin öldüğünü duyurdu.

ABD Yalanladı

ABD’li yetkililer ise saldırılarda yaşamını yitiren ABD askeri olmadığını söyleyerek İran televizyonu tarafından yapılan açıklamayı yalanladı. Saldırıdan sonra bir twitter mesajı paylaşan ABD Başkanı Trump ise ‘Her şey yolunda’ dedi. ABD’li yetkililerden yapılan açıklamalara İranlı yetkililer, ‘Hasar ve kayıpların önemini azaltma çabası içerisindeler.” dediler. Şimdi ABD’nin bu saldırılara nasıl yanıt vereceği konuşuluyor. ABD’nin bölgeyi terk etmesine yönelik açıklamasını yenileyen İran Devrim Muhafızları, “Üslerinde ABD’nin terörist ordusunu barındıran bütün Amerikan müttefiklerini bir kez daha ikaz ediyoruz.” dedi.

   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@