İran’dan gündem yaratan koronavirüs kararı 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, hızla yayılan ve 15 kişiyi hayattan koparan koronavirüs için hiçbir şehir veya bölgede karantina uygulanmayacağını duyurdu. Alınan bu karar Türkiye’nin de aralarında olan tüm komşu ülkeleri tedirgin etti.

İran’dan gündem yaratan koronavirüs kararı 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, hızla yayılan ve 15 kişiyi hayattan koparan koronavirüs için hiçbir şehir veya bölgede karantina uygulanmayacağını duyurdu. Alınan bu karar Türkiye’nin de aralarında olan tüm komşu ülkeleri tedirgin etti. Ülkede hızla yayılan koronavirüs salgını ile ilgili konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, virüs hakkında değerlendirmelerde bulunurken gündem yaratan karantina kararını da açıkladı.

Hiçbir Şehir veya Bölgede Karantina Uygulanmayacak

İran devlet televizyonunun haberine göre, Tahran’da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Ruhani, hiçbir şehir veya bölge için karantina kararının gündemde olmadığını ve bir yerin kapatılması kararının Valilikte değil Koronayla Mücadele Merkezi’nin sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Birkaç Hafta İçinde Salgının Üstesinden Geleceklerini Söyledi

Ülke genelinde virüsle ilgili tüm tedbirlerin alındığını aktaran Ruhani, virüsün ülkedeki iş ve üretimlerin durdurulması için düşmanların silahına dönüşmemesi gerektiğini de vurguladı. Birkaç hafta içinde ülke olarak salgının üstesinden geleceklerini aktaran Ruhani, Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan raporun ümit verici olduğunu ifade etti. Diğer yandan İran halkına zorunlu kalmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durma uyarısında da bulundu.

İstatistikler Üzerinde Oynama Yapılmıyor

Yeni tip koronavirüs salgınının Dünya Sağlık Örgütü yoluyla İran’a getirildiğini söyleyen Ruhani, hiçbir şekilde ülkedeki ölüm ve vaka sayılarının gizlenmediğini ve mevcut rakamların üzerinde oynama yapılmadığını hükümetin istatistikler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadığına vurgu yaptı.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@