İran'ın düşen yolcu uçağını füzeyle vurduğu iddia ediliyor

Tahran Uluslararası Havalimanı'ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düşen yolcu uçağının İran tarafından fırlatılan füzeyle vurulduğu iddia ediliyor.

DÜNYA 08.01.2020, 15:11 09.01.2020, 16:23 Şener Koştu - sener.kostu@canlihaber.com
İran'ın düşen yolcu uçağını füzeyle vurduğu iddia ediliyor

İran’ın başkenti Tahran yakınlarındaki İmam Humeyni Havalimanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düşen Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının füzeyle vurularak düşürüldüğü iddialarına İranlı yetkililerden yalanlama geldi.

Düşme Nedeni Teknik Arıza

Ukrayna havayollarına ait yolcu uçağının havalandıktan kısa bir süre sonra yaşanan teknik bir arıza nedeniyle düştüğü açıklandı. İran devlet televizyonun da yer alan haberlerde düşen yolcu uçağındaki mürettebat ve yolculardan kurtulan olmadığı kaydedildi. Uçağın füzeyle vurularak düşürüldüğüne dair iddialar ise yalanlandı.

Boeing Açıklama Yaptı

İran’ın başkenti Tahran’da düşen yolcu uçağı, Boeing’in güvenlik açısından en tartışmalı modeli 737 tipi uçağıydı. Yaşanan kazanın ardından bir açıklama yapan Boeing şirketi, kazayla ilgili tüm detayların ve bilgilerin değerlendirildiğini ifade etti.

Kara Kutu Teslim Edilmeyecek

Tahran’dan havalandıktan sonra Kiev’e gitmekte olan yolcu uçağının düşmesinin ardından bir takım haber kanallarında yer alan haberlerde yolcu uçağının, İran tarafından vurularak düşürüldüğünün ileri sürülmesi gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialarla ilgili açıklamalarda bulunan İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz, uçağın füzeyle vurularak düşürüldüğü iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Öte yandan İranlı yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda düşen uçağın kara kutusunun teslim edilmeyeceği söylendi.

Türkiye Başsağlığı Diledi

İran’da yaşanan uçak kazasıyla ilgili bir açıklama yapan Türk Dışişleri Bakanlığı şu ifadelere yer verdi:

“Tahran – Kiev seferini yapan Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının Tahran Uluslararası Havalimanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düştüğü, uçaktaki mürettebat ve yolcuların yaşamını yitirdiği derin bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Dost Ukrayna ve İran halklarına ve Hükümetlerine en içten taziyelerimizi sunmakla birlikte yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@