İtalyan Profesör koronavirüs hakkında Türk meslektaşlarına tavsiyelerde bulundu

Koronavirüsün en çok can aldığı ülkelerden biri olan İtalya, Türk doktorlarına çağrıda bulundu.

DÜNYA 19.03.2020, 11:08 19.03.2020, 11:16 Sinem Ramazanoğlu
İtalyan Profesör koronavirüs hakkında Türk meslektaşlarına tavsiyelerde bulundu

Koronavirüsün en etkili olduğu ve günden güne can kayıbının yaşandığı ülke olan İtalya’dan, Türk doktorlarına itiraf niteliğinde çağrı yapıldı. İtalyan Profesör Roberto Burioni, virüsün ülkede çok hızlı yayılması ve yaşanan can kayıplarıyla ilgili açıklama bulundu.

İtalyan profesör açıklama yaptı

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili İtalya’nın önde gelen mikrobiyoloji ve viroloji profesörlerinden biri olan Roberto Burioni, "İtalya'da hayatını kaybedenlerin sayısı çok yüksek çünkü bizim ülkemizde yaşlılar fazla. Evden çıkıp, geziyorlar sosyal aktivitelere katılıyorlar. Bu maalesef, virüsün özellikle yaşlılar arasında iki kat hızlı yayılmasına yol açtı ve en çok bu yaş grubunun, enfeksiyonun acı sonuçlarını çekmesine sebep oldu" açıklamasında bulundu.

"Hükümet virüsü küçümsedi, dikkate almadı"

Yapmış olduğu açıklamada hükümetin ilk zamanlar virüsü küçümsediğini dile getiren Burioni, "Hükümet, ilk günlerde virüsü küçümsedi ve çok ciddiye almadı. Fakat şu anda hükümet ve herkes ne yapılması gerekiyorsa onu tam olarak yapıyor. Bugün yaptığımızın virüsün yayılması konusunda olumlu ya da olumsuz sonucunu ki umarım olumlu sonuç verir, iki hafta sonra göreceğiz" şeklinde konuştu.

Türk doktorlarına tavsiyelerde bulundu

Ülkemize de sıçrayan ve hızlı bir şekilde yayılarak toplamda 191 kişide görülen koronavirüs için Türk meslektaşlarına seslenerek tavsiyelerde bulunan İtalyan profesör  Burioni, "Türk dostlarıma, bu virüsü son derece ciddi şekilde değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü bu virüs, son derece bulaşıcı ve tehlikeli. Türk meslektaşlarım; doktorlar, hemşireler, buna karşı çok iyi hazırlanmalılar çünkü çok sayıda vakayla karşı karşıya kalabilirler"  şeklinde konuşarak Tür doktorlarına tavsiyede bulundu.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@