Koronavirüs salgını 7 yıl önce Çin'deki bir bakır madeninde mi başladı?

Dünyayı esir alan koronavirüs salgınının 7 yıl evvel Çin'de bulunan bir bakır madeninde ortaya çıktığını ve mutasyona uğrayarak pandemiye dönüştüğünü iddia eden İngiliz The Sunday Times'ın bu iddiası geniş yankı uyandırdı.

DÜNYA 06.07.2020, 00:04 Şener Koştu
Koronavirüs salgını 7 yıl önce Çin'deki bir bakır madeninde mi başladı?

Çin'in Hubey eyaletindeki Wuhan şehrinde görüldükten sonra kısa bir süre içerisinde küresel salgına dönüşen yeni tip koronavirüs ile ilgili İngiliz The Sunday Times tarafından yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre yeni tip koronavirüs, dünyada ilk defa 7 yıl evvel Çin'deki bir bakır madeninde görüldü ve zamanla mutasyona uğrayarak küresel bir salgın haline dönüştü. 

Yetkililer Açıklama Yapmadı

banner32
The Sunday Times gazetesinin iddiasına göre koronavirüs bilim insanları tarafından dünyada ilk defa uzun süreden beri kullanılmayan bir bakır madeninde bulundu ve bu madenden elde edilen bulgular, Wuhan şehrinde bulunan bir laboratuvara gönderildi. Çinli yetkililerin bu iddia ile ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadığını ifade eden The Sunday Times, bilim adamları tarafından yapılan incelemeler sonrasında koronavirüsün 7 yıl evvel yarasa ve sıçanların yaşadığı bir madende tespit edildiğini, ancak bilim adamlarının bu duruma sessiz kaldığını da iddia etti.  

6 Kişiye Koronavirüs Bulaşmış

The Sunday Times, o dönem yani 2012 yılında bakır madeninde çalışmakta olan 6 işçinin yüksek ateş, öksürük ve zatürre semptomlarıyla madenden çıktığını, bu kişilerden ikisinin hayatını kaybettiğini, diğer 4 kişide ise koronavirüs antikoru belirlendiğini de yazdı. Gazetede yer alan diğer bir önemli bilgi ise Çin'in farklı bölgelerinden yüzlerce koronavirüs numunesi toplanarak Wuhan Enstitüsü'ne getirilse de o dönem SARS kadar yaygın olmadığı için çalışmaların askıya alındığı oldu.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@