Koronavirüste ikinci dalga mı geliyor? Dünyayı korku sardı

Çin Vuhan kentinde başlayan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs salgını binlerce insanı hayattan koparmıştı. Ölümcül virüsün hızının azalmaya başlamasıyla normalleşme sürecine geçilmişti. 

DÜNYA 15.06.2020, 14:03 Sema Topbaş
Koronavirüste ikinci dalga mı geliyor? Dünyayı korku sardı

Çin Vuhan kentinde başlayan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs salgını binlerce insanı hayattan koparmıştı. Ölümcül virüsün hızının azalmaya başlamasıyla normalleşme sürecine geçilmişti.  Normalleşme sürecinin başlaması ile beraber vatandaşların gereken kurallara uymaması vaka sayılarında yeniden artış yaşanmasına neden oldu. Artan vakalar sonucunda dünya genelinde ikinci dalga korkusu yaşanmaya başladı.

İkinci Dalga Mı Geliyor?

İnsan sağlığını doğrudan tehdit eden koronavirüs etkisi göstermeye devam ederken son günlerde artan vakalar sonucunda tüm dünyayı ikinci dalga korkusu sardı. Son günlerdeki rakamlar ikinci dalganın geldiğine işaret ederken virüsün başlangıç yeri olan Çin’de son 2 ayın en yüksek vaka artışı yaşandığı ve son 24 saat içinde 57 yeni vaka tespit edildiği öğrenildi. Çinli uzman Zeng Guang, Pekin’deki son durumun kontrol altına alınmaması halinde ikinci bir dalgaya sebep olabileceğini aktardı. 

banner32
Koronavirüs ve İkinci Dalga

İran’da Koronavirüs

Normalleşme sürecine geçen İran’da da son 24 saat içinde 107 salgın kaynaklı ölüm yaşandığı kaydedildi. Son rakamlarla birlikte ülkedeki koronavirüs ölümleri yeniden üç haneli rakamlara yükseldi. Rusya’da ise koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 528 bin 964’e yükselirken ölü sayısı ise 6 bin 948’e çıktı. 

Hindistan’da Durum Kritik

Bir dönem sokağa çıkman yasağı uygulamasına giden Hindistan’da ise koronavirüs salgını kritik bir hal aldı. Ülkede son 24 saat içinde 311 kişinin salgın yüzünden hayatını kaybettiği öğrenildi. Salgın döneminde gereken tedbirlerin alınmaması ile gündeme gelen Brezilya’da ise son 24 saat içinde 1009 kişinin hayatını kaybettiği ve ülkedeki toplam ölü sayısının 42 bin 837’ye yükseldiği öğrenildi.

Türkiye’de Son Durum

Ülkemizdeki son 24 saatlik koronavirüs tablosuna bakıldığında salgın sebebiyle hayatını kaybeden toplam kişi sayısının 4.807’ye yükseldiği, toplam vaka sayısının ise 178.239’a çıktığı görüldü.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@