Libya tezkeresi için oylama başladı işte tezkereyi destekleyenler ve karşı çıkanlar

Libya tezkeresi için Meclis’te oylama başladı. Oylamada çıkacak karar büyük bir merakla beklenirken kritik oylamaya saatler kala İYİ Parti’den Libya Tezkeresi’ni desteklememe kararı geldi.

DÜNYA 02.01.2020, 14:07 02.01.2020, 14:12 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Libya tezkeresi için oylama başladı işte tezkereyi destekleyenler ve karşı çıkanlar

Libya tezkeresi için Meclis’te oylama başladı. Oylamada çıkacak karar büyük bir merakla beklenirken kritik oylamaya saatler kala İYİ Parti’den Libya Tezkeresi’ni desteklememe kararı geldi. Libya tezkeresi Türkiye gündeminde tartışılmaya devam ederken bugün tezkere için yapılacak olan oylama başladı. Siyasi partilerden bazılarının karşı çıktığı bazılarının ise destek verdiği oylamadan ‘evet’ kararı çıkarsa Türk Silahlı Kuvvetleri UMH’nin siyasi istikrarı için çaba sarf edecek.

Meclis Olağanüstü Toplandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin olan Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için olağanüstü toplandı. Saat 14.00 itibari ile Meclis Başkanı Şentop başkanlığında açılan Meclis’te tek gündem maddesi Libya’ya asker gönderilmesi.

Siyasi Partilerden Destekleyen ve Karşı Çıkanlar Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya’ya asker gönderme açıklamalarının ardından siyasetin ve Türkiye’nin gündem konusu haline gelen Libya tezkeresi için siyasi partilerden bazıları destek açıklaması yaparken bazısı karşı çıktığını belirtti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise tezkere oylamasına sadece saatler kala önemli bir açıklama yaparak tezkereyi desteklememe kararı aldıklarını duyurdu. CHP ve HDP ise günler öncesinden tezkerede ‘hayır’ oyu vereceklerini ve desteklemediklerini duyurmuştu.

MHP ve Saadet Partisi Destekliyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin tezkereye 49 milletvekili ile olumlu oy kullanacağını söylemişti. Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’da tezkerede ‘evet’ oyu kullanacaklarını belirterek destek açıklaması yapmıştı.

Libya Tezkeresi Meclis’ten Geçerse Ne Olacak?

Herkes Libya tezkeresinin mecliste ‘evet’ oyu alması ve meclisten geçmesi durumunda neler olacağını merak ediyor. Libya tezkeresinin meclisten geçmesi durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri Afrika kıtasında yer alan Libya’da fiilen varlığını gösterecek. Tezkerenin onaylanması durumunda Libya’ya TSK unsurlarının gönderilmesi konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmiş olacak. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya’dan gelecek resmi talep doğrultusunda Türkiye’nin askeri destek vermeye hazır olduğunu belirtmişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonrada Libya’da bulunan UMH Türkiye’den resmen yardım talep etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@