Libya’dan Türkiye’ye Askeri destek talebi geldi

Reuters’ın haberine göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti resmi olarak Türkiye’den deniz, kara ve hava askeri desteği talep etti.

DÜNYA 27.12.2019, 00:29 Sema Topbaş
Libya’dan Türkiye’ye Askeri destek talebi geldi

Reuters’ın haberine göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti resmi olarak Türkiye’den deniz, kara ve hava askeri desteği talep etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı açıklamalarda Libya’ya asker gönderilip gönderilmeyeceği ile ilgili soruya net şekilde cevap vermiş ve davet gelmesi durumunda asker gönderilebileceğinin sinyallerini vermişti. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin resmi olarak Türkiye’den deniz, kara ve hava askeri desteği talep ettiği iddia edildi.

Reuters Haber Ajansı Duyurdu

banner32
Reuters haber ajansının aktardığı habere göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Türkiye’den resmi olarak deniz, kara ve hava olmak üzere üç alanda askeri destek talep etti. Türkiye’den gelen destek açıklamalarıyla ilgili konuşan Libya Ankara Büyükelçisi Abdurrezak Muhtar Ahmed Abdülkadir, askeri desteğin Libya halkı için zarar anlamına gelmediğini ve Türkiye’nin ihtiyaç duyulması halinde Libya’nın yanında olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ne Söylemişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya ile ilgili son yaptığı açıklamada, Meclisin açılmasıyla ilk işin Libya’ya asker gönderme tezkeresinin getirilmesi olacağını ve Ocak ayının 8’i veya 9’u gibi Meclisten bu tezkereyi de geçireceklerini ve böylece de davete icabet edileceğini söyledi. Tunus ziyaretinde Libya meselesini detaylıca konuştuklarını söyleyen Erdoğan, Tunus ile Libya konusunda hemfikir olunduğunu ve Tunus ile işbirliği yapma kararı alındığını aktardı. 1 Ocak itibari ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini alacak olan Tunus’un tavrının Türkiye için çok önemli olduğu ifadelerini de kullandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@