Pandemi nedeniyle dünyada milyonlarca kişi aşırı yoksullaşabilir

Dünyayı adeta esir alan pandemi süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Pandemi nedeniyle dünyada 49 milyon kişi aşırı yoksullaşabilir. Gıda güvenliği bulunmayan insanların sayısında hızlı bir artış yaşanacak." dedi.

DÜNYA 10.06.2020, 00:44 Şener Koştu
Pandemi nedeniyle dünyada milyonlarca kişi aşırı yoksullaşabilir

Dünyada gıda sisteminin çöktüğünü ifade eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 virüsü salgınından dolayı dünyadaki durumun daha da kötüleştiğini ifade ederek önemli uyarılarda bulundu. 

Küresel Gıda Güvenliği Tehdit Altında

banner32
Küresel gıda güvenliği ile ilgili video mesaj yayımlayan BM Genel Sekreteri Guterres, "7.8 milyar nüfusa sahip dünyayı besleyecek kadar gıda dünyada bulunsa da Covid-19 virüsü salgınından dolayı küresel gıda güvenliği tehdit altındadır. Bugün itibariyle dünya çapında 820 milyonu aşkın insan açlık çekmektedir. Her beş çocuktan birisi yetersiz beslenme nedeniyle büyüme geriliği yaşamaktadır. Dünyadaki gıda sistemleri çökmektedir. Covid-19 virüsü salgını ise durumu daha da kötüleştirmektedir. Pandemiden dolayı dünyada 49 milyon kişi aşırı yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıyadır. Gıda güvenliği olmayan insanların sayısında artış yaşanacak." ifadelerine yer verdi.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@