Ruhani açıkladı! İran'da Cuma namazı kılınmaya başlanacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüsle mücadele kapsamında geçilen uygulamada yer alan beyaz bölgelerde yarından itibaren camilerin ibadete açılacağını duyurdu. Ruhani açıklamasında Cuma namazlarının sosyal mesafeyi uyularak kılınmaya başlanacağını dile getirdi.

Ruhani açıkladı! İran'da Cuma namazı kılınmaya başlanacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında sosyal sınırlamaların uygulanması ile ilgili az tehlikeli olarak nitelendirilen beyaz bölgelerde yarından itibaren camilerin ibadete açılacağını açıkladı.

113 yerleşim biriminde camiler ibadete açılacak

banner32
Cumhurbaşkanı Ruhani’nin açıklamaları İran devlet televizyonunda yer alırken başkent Tarhan’da düzenlenen ve kendisinin başkanlık ettiği Coronavirüs ve Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında ülkedeki salgınla ilgili değerlendirmeler yaptığı ifade edildi. Ruhani açıklamasında 133 az tehlikeli ya da beyaz bölge olarak tespit edilen yerleşim birimlerinde yarından itibaren camilerin ibadete açılması ve bu yerlerde Cuma namazının kılınması kararı verdiklerini söyledi. Ruhani söz konusu camilerde cemaatin sosyal mesafeye uyması gerektiğini hatırlatırken 133 yerleşim biriminin nereler olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Diğer yandan okullarında bu bölgelerde 16 Mayıs'ta açılmasının planlandığı ifade edildi.

Renk uygulaması koydular

26 Nisan’da açıklama yapan Ruhani bir gün ülkede coronavirüs ile mücadelede beyaz, sarı ve kırmızı bölge uygulamasına geçirdiğini söylemişti. 14 gün boyunca yeni vaka görülmeyen ve virüs kaynaklı ölüm olmayan bölgelerin az tehlikeli veya beyaz bölgeleri olarak nitelendirileceğini açıklayan ruhani, diğer bölgelerin ise sarı ve kırmızı bölgeler olacağını söylemişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@