Rusya'dan Türkiye ve Suriye arasındaki görüşmelerle ilgili çok önemli açıklama

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, yaptığı açıklamada Türkiye ile Suriye'nin devlet temsilcilerinin bir araya gelmesi için temaslar gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Rusya'dan Türkiye ve Suriye arasındaki görüşmelerle ilgili çok önemli açıklama

Türkiye ve Rusya arasında 22 Ekim tarihinde Soçi'de varılan mutabakat sonrasında Ankara ve Şam temsilcilerinin görüşme için bir araya gelmesi sık sık konuşuluyordu. Bu konuda Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Mihail Bogdanov bir son dakika açıklaması yaparak görüşmelerin gerçekleşebileceği sinyalini verdi.

Temaslar devam ediyor

Rusya'nın Soçi kentinde Türkiye ile Suriye'deki devlet temsilcilerinin bir araya gelebilmesi için herhangi bir adım olup olmadığı yönünde gelen bir soruya yanıt veren Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Bogdanov, her iki tarafla bu konuda temaslarına devam ettiğini söyledi.

Soçi'de mutabakat sağlanmıştı

Türkiye ve Rusya arasında Soçi'de sağlanan söz konusu mutabakat doğrultusunda Suriye Türkiye sınırının Suriye tarafına YPG'li teröristlerin çekilmesini takiben Suriye sınır muhafızlarının yerleştirilmesi kararı verilmişti. Karar doğrultusunda Suriye hükümetinin sınır muhafızları yıllar sonra Türkiye sınırına konuşlandı. Fakat varılan anlaşmaya göre Barış Pınarı Harekatı Suriye sınırı muhafızları ile Rus askeri polisin indireceği sınır hattının dışında tutuldu. Barış Pınarı Harekatı bölgesinde şu an Türk askeri konuşlanmış durumda ve bölgeden ne zaman çekileceği konusunda henüz bir anlaşma yapılmadı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@